Uutiset / 06.03.2018

Yliopistojen lakko peruuntui

Kuutta yliopistoa koskenut lakonuhka peruuntui tiistaina 6.3. iltapäivällä, kun yliopistojen työntekijät hyväksyivät valtakunnansovittelijan ehdotuksen uudeksi työehtosopimukseksi. Keskiviikolle 7.3. suunniteltu lakko olisi koskenut 46 Journalistiliiton jäsentä, jotka työskentelevät yliopistoissa opetus- ja viestintätehtävissä. Jäsenet olisivat lakon toteutuessa voineet hakea Journalistiliitolta lakkoavustusta. Lakko olisi koskenut Aalto-yliopistoa, Hankenia, Tampereen yliopistoa, Tampereen teknillistä yliopistoa, Taideyliopistoa sekä Vaasan yliopistoa. Sovun syntyminen merkitsee sitä, että yliopistoja 7.3. ja 14.3. uhanneet lakot ja työriitaan liittyneet tukitoimet peruuntuvat. Työtaistelun peruuntumisesta kertoi ensimmäisenä Twitterissä sovittelija Janne Metsämäki. Syntynyt sopimus on 26 kuukauden mittainen ja voimassa 31.3.2020 asti. Sopimus sisältää yhteensä 3,45 prosentin eli yleisen linjan mukaiset palkankorotukset, kertoo valtakunnansovittelijan toimisto tiedotteessaan. Helsingin yliopiston lakkoon viime viikolla osallistuneet 19 SJL:n jäsentä ovat oikeutettuja 60 euron avustukseen. Journalistiliiton hallitus päätti lakkoavustuksen myöntämisestä viime viikolla.

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Katso vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Työn ei kuulu valua vapaa-ajalle ja odotusten määräaikaisia kesureita ja harkkareita kohtaan ei tule olla kohtuuttomia.