Uutiset / 06.03.2018

Yliopistojen lakko peruuntui

Kuutta yliopistoa koskenut lakonuhka peruuntui tiistaina 6.3. iltapäivällä, kun yliopistojen työntekijät hyväksyivät valtakunnansovittelijan ehdotuksen uudeksi työehtosopimukseksi. Keskiviikolle 7.3. suunniteltu lakko olisi koskenut 46 Journalistiliiton jäsentä, jotka työskentelevät yliopistoissa opetus- ja viestintätehtävissä. Jäsenet olisivat lakon toteutuessa voineet hakea Journalistiliitolta lakkoavustusta. Lakko olisi koskenut Aalto-yliopistoa, Hankenia, Tampereen yliopistoa, Tampereen teknillistä yliopistoa, Taideyliopistoa sekä Vaasan yliopistoa. Sovun syntyminen merkitsee sitä, että yliopistoja 7.3. ja 14.3. uhanneet lakot ja työriitaan liittyneet tukitoimet peruuntuvat. Työtaistelun peruuntumisesta kertoi ensimmäisenä Twitterissä sovittelija Janne Metsämäki. Syntynyt sopimus on 26 kuukauden mittainen ja voimassa 31.3.2020 asti. Sopimus sisältää yhteensä 3,45 prosentin eli yleisen linjan mukaiset palkankorotukset, kertoo valtakunnansovittelijan toimisto tiedotteessaan. Helsingin yliopiston lakkoon viime viikolla osallistuneet 19 SJL:n jäsentä ovat oikeutettuja 60 euron avustukseen. Journalistiliiton hallitus päätti lakkoavustuksen myöntämisestä viime viikolla.

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto kysyy järjestölehdiltä halua neuvotella itsensätyöllistäjien palkkioista ja työehdoista

”Journalistiliitto on tähän mennessä neuvotellut ja tehnyt useiden julkaisijoiden kanssa sopimuksia freelancereiden palkkioista ja tekijänoikeuksista. Nyt on hyvä selvittää järjestölehtien halukkuutta neuvotteluihin,” sanoo Journalistiliiton juristi Eveliina Tuominen.

Maksoitko itse jäsenmaksusi 1.10.–5.10.? Tarkista onnistuiko maksu!

Journalistiliiton jäsenmaksujen välittymisessä on ollut teknisiä ongelmia lokakuun alussa. Oma Journalistiliitto-palvelussa jäsenmaksujen maksaminen ei ole onnistunut 1.10.–5.10. välisenä aikana.

Journalistiliitto tuomitsee Kankaanpään Seudun toimitukseen kohdistetun ilkivallan

Journalistiliitto tuomitsee Kankaanpään Seutu -lehteä kohtaan tehdyn ilkivallan. Paikallislehden ikkuna rikottiin viikonloppuna tiiliskivellä, ja toimituksen kaikkien autojen renkaat oli puhkottu ja autoja vaurioitettu. Poliisi tutkii tapahtunutta. ”Tällainen mediaan kohdistuva häirintä ja ilkivalta ovat vakava uhka medianvapaudelle”, sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori.