Lausunnot ja kannanotot

Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle poliisilain 5 a luvun (siviilitiedustelu) muuttamiseksi

Journalistiliitto kiinnittää tässä yhteydessä huomiota erityisesti toimitukselliseen lähdesuojaan, joka
perustuu Suomen perustuslaissa mainittuun sananvapauteen.

Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi sotilastiedustelusta annetun lain muuttamisesta

Journalistiliitto kiinnittää tässä yhteydessä huomiota erityisesti toimitukselliseen lähdesuojaan, joka
perustuu Suomen perustuslaissa mainittuun sananvapauteen.

Lausunto hallituksen esitysluonnoksesta Tullin rikostiedustelua koskevaksi lainsäädännöksi

Journalistiliitto kiinnittää tässä yhteydessä huomiota erityisesti toimitukselliseen lähdesuojaan, joka
perustuu Suomen perustuslaissa mainittuun sananvapauteen.

Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi yrittäjän eläkelain ja Eläketurvakeskuksesta annetun lain 2 §:n muuttamisesta

Journalistiliitto ja Suomen freelance-journalistit (SFJ) jättivät sosiaali- ja terveysministeriölle lausuntonsa hallituksen esitysluonnoksesta. Lausunnoissa pidettiin hyvänä, että esitys vie järjestelmää kohti suuntaa, jossa vakuuttaminen on mahdollista todellisten tulojen mukaan. Ehdotukseen kuitenkin sisältyy ongelmia.

Lausunto hallituksen täydentävästä esitysluonnoksesta rikostiedustelua koskevaksi lainsäädännöksi

Journalistiliitto kiinnittää huomiota erityisesti toimitukselliseen lähdesuojaan, joka perustuu Suomen perustuslaissa mainittuun sananvapauteen.

Lausunto hallituksen esitysluonnoksesta Rajavartiolaitoksen rikostiedustelua koskevaksi lainsäädännöksi

Journalistiliitto kiinnittää huomiota erityisesti toimitukselliseen lähdesuojaan, joka perustuu Suomen perustuslaissa mainittuun sananvapauteen.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Suoratoistopalveluiden investointivelvoitteen on tuotava työtä Suomeen 

Journalistiliitto vaatii, että av-alan investointivelvoite rakennetaan niin, että se lisää kotimaista tuotantoa, työllisyyttä ja turvaa tekijöiden oikeudet. Liiton mukaan pelkkä velvoitteen käyttöönotto ei riitä, jos raha ei ohjaudu aidosti Suomeen tehtävään työhön.

Lausunto hallituksen esitys laiksi audiovisuaalisen tilausohjelmapalveluiden investointivelvoitteesta

Journalistiliiton mielestä kotimaisten av-tuotantojen kasvuedellytyksiä
tulee eri keinoin turvata ja lisätä. Näin voidaan vahvistaa alan työllisyyttä
ja turvata pienen kieli- ja kulttuurialueen omaa av-tuotantoa.

Keskusjärjestöt vetoavat päättäjiin lukutaidon pelastamiseksi

Järjestöjen yhteisen julkilausuman mukaan lukutaidon kriisi on yhteiskunnan kestävyyskyvyn kannalta valtava ongelma, johon on pikaisesti haettava korjaustoimia. Journalistiliitto on mukana vetoomuksessa.

Lausunto: Työ- ja elinkeinoministeriön virkapuheenvuoron valmistelu, Elinkeinoelämä uudistuu ja alueiden elinvoima vahvistuu

Työ- ja elinkeinoministeriön virkapuheenvuoron valmistelu: Elinkeinoelämä uudistuu ja alueiden elinvoima vahvistuu.

Lausunto etukäteismaksusta tuomioistuimissa

Etukäteismaksu voi olla käytännöllinen oikeusturvan este
esimerkiksi yksittäiselle ihmiselle, freelancer-journalistille tai
kansalaisjärjestölle. Tämä on ongelmallista sekä yhdenvertaisuuden
että oikeussuojan tosiasiallisen toteutumisen kannalta.