
Journalistiliitto neuvottelee kahdeksasta työehtosopimuksesta media-alan eri tehtävissä oleville jäsenilleen. Tältä sivulta löydät tietoa kunkin sopimuksen neuvotteluista loppuvuonna 2024 sekä talvella ja keväällä 2025. Sivua päivitetään aina kun neuvottelut etenevät.
Ensimmäiset neuvottelut alkoivat joulukuussa 2024. Uusista sopimuksista neuvotellaan ennen kuin vanha sopimus päättyy.
Nyt neuvottelemme
- Lehdistön journalistien työehtosopimus on voimassa 30.4.2025 asti. Uudesta sopimuksesta on neuvoteltu 20.3. alkaen. Katso alta tarkemmin neuvottelutilanne.
- Yhtyneet-sopimus oli voimassa 28.2.2025 asti. Uutta sopimusta ei ole toistaiseksi saatu. Katso alta neuvottelutilanne.
- Kustannustoimittajien työehtosopimus on voimassa 30.4.2025 asti. Ennen sitä neuvottelemme uudesta sopimuksesta 26.3. alkaen. Katso alta neuvottelutilanne.
- Av-käännösyritysten työehtosopimus on voimassa 30.4.2025 asti. Ennen sitä neuvottelemme uudesta sopimuksesta 31.3. alkaen. Katso alta neuvottelutilanne.
Työehdot ja palkat sovittu
- Elokuva- ja tv-tuotantoalalle on saatu uusi työehtosopimus. Uusi kolmivuotinen työehtosopimus takaa elokuva- ja tv-tuotantojen työntekijöille yleistä linjaa mukailevat palkankorotukset. Lisäksi sopimukseen on kirjattu työhyvinvointia parantava jaksamispaketti ja sovittu tasa-arvoisista palkallisista perhevapaista. Lue lisää. Mediaringille ei neuvotella enää uutta sopimusta, sillä elokuva- ja tv-tuotannon sopimus on nyt yleissitova.
- Yleisradion ohjelmatyöntekijöitä koskeva työehtosopimus: Uusi sopimuskausi kestää kolme vuotta ja päättyy 29.2.2028. Sopimus on irtisanottavissa vuoden 2026 loppuun mennessä. Kolmas vuosi, 2027, on optiovuosi. Lue lisää. Uusi sopimus löytyy täältä.
- MTV:n työehtosopimus: Uusi kolmivuotinen sopimuskausi päättyy 29.2.2028. Kolmas vuosi, 2027, on optiovuosi. Lue lisää.
Tulevat neuvottelut
- Sanoma Media Finlandin radioita koskeva yrityskohtainen työehtosopimus on voimassa 30.4.2025 asti. Ennen sitä neuvottelemme uudesta sopimuksesta.
Nyt keväällä 2025 tehdyt työehtosopimukset tulevat materiaalipankiin kun ne valmistuvat.
Neuvottelutilanne sopimuksittain
Sopimus koskee lehdistön työntekijöitä sanoma-, paikallis- ja aikakauslehdissä sekä uutis- ja kuvatoimistoissa.
Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Medialiitto ry:n kanssa.
Sopimuksen piirissä on noin 3000 Journalistiliiton jäsentä.
Tulevat neuvottelut:
28.4.
29.4.
Näin neuvottelut ovat edenneet:
8.4. Neuvottelut jatkuivat.
3.4. Neuvottelut jatkuivat.
28.3. Neuvottelut jatkuivat.
20.3. Lehdistön työehtosopimusneuvottelut käynnistyivät tekstiesityksillä puolin ja toisin. Seuraava neuvottelu on 28.3. Journalistiliiton toimistolla.
Kustannustoimittamiseen liittyvää työtä koskeva työehtosopimus. Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Medialiiton kanssa. Sopimuksen piirissä on noin 300 Journalistiliiton jäsentä.
Näin neuvottelut etenivät
9.4. neuvotteluissa käsiteltiin tekstiesityksiä, neuvottelut jatkuvat etäyhteydellä 16.4.
2.4. Tänään jatkuivat neuvottelut ja kommentoimme tekstiesityksiä puolin ja toisin. Neuvotteluja jatketaan Journalistiliiton toimistolla ke 9.4.
26.3. Neuvottelut Medialiiton kanssa alkoivat keskiviikkona 26. maaliskuuta Eteläranta 10:ssä. Vaihdoimme tekstitavoitteet. Neuvottelut jatkuvat 2.4. Journalistiliiton tiloissa.
Sovitut tulevat neuvottelupäivät:
- 16.4.
- 24.4.
- 29.4.
Sanoma Media Finlandin radiokanavia koskeva yrityskohtainen työehtosopimus. Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Medialiiton kanssa. Sopimuksen piirissä on 12 Journalistiliiton jäsentä. Neuvotteluaikatauluja ei ole vielä sovittu.
Sopimus koskee av-kääntäjiä. Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta yhdessä Akavan Eritysalat ry:n kanssa.
Neuvottelut käydään käännösyritysten kanssa (muun muassa Iyuno).
Sopimuksen piirissä on 65 vakituisessa työsuhteessa olevaa Journalistiliiton jäsentä.
Kaikkiaan alalla on noin 300 ammattilaista, joista noin 250 on itsensätyöllistäjiä.
Näin neuvottelut ovat edenneet:
maanantai 7.4.
Tänään saatiin neuvottelutulos, joka menee vielä osapuolien hallintojen käsiteltäväksi. Lue lisää.
maanantai 31.3.
Av-käännösyritysten työehtosopimusneuvottelut käynnistyivät Journalistiliiton toimistolla tänään iltapäivällä. Tapaamisessa vaihdettiin neuvotteluesityksiä. Neuvotteluja jatketaan viikon päästä maanantaina.
Yhtyneet-sopimus koskee Yleisradiolle tehtävää työsuhteista freelancer-työtä.
Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Yleisradion kanssa.
Sopimuksen piirissä on noin 200 Journalistiliiton jäsentä
Seuraavat neuvottelut:
ti 29.4.
Neuvottelut ovat edenneet näin:
ti 15.4. Neuvotteluja jatkettiin
to 3.4. Neuvotteluja jatkettiin.
to 20.3. Neuvotteluja jatkettiin.
ti 11.3. Neuvotteluja jatkettiin.
ke 5.3. Neuvotteluja jatkettiin.
to 27.2. Käsiteltiin tekstejä puolin ja toisin.
ke 26.2. Käsiteltiin tekstejä puolin ja toisin.
ma 24.2. Työnantaja kommentoi liiton esityksiä. Keskiviikkona kommentoimme työnantajan esityksiä.
pe 21.2. Osapuolet antoivat neuvotteluesityksensä.
ti 11.2. Neuvotteluiden aloittaminen lykkääntyi, sillä Yleisradiolla ei ollut vielä antaa omaa esitystä. Seuraava tapaaminen on 21.2.2025.
Sovitut neuvottelupäivät:
pe 28.2.
Elokuva- ja tv-tuotantojen työehtosopimuksen (”Elotes”) määräyksiä sovelletaan Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n jäsenyritysten palveluksessa oleviin työntekijöihin, jotka työskentelevät elokuva- ja tv-tuotantoalalla.
Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n kanssa. Sopimuksen piirissä on noin 1000 Journalistiliiton jäsentä.
Uusi kolmivuotinen työehtosopimus takaa elokuva- ja tv-tuotantojen työntekijöille yleistä linjaa mukailevat palkankorotukset. Lisäksi sopimukseen on kirjattu työhyvinvointia parantava jaksamispaketti ja sovittu tasa-arvoisista palkallisista perhevapaista. Lue lisää.
Sovittelun eteneminen:
Alalla oli lakko lauantaina 8.3. Uusi lakkovaroitus on annettu kahdelle viikolle 22.3.-5.4.
Neuvottelijat tapasivat sovittelussa keskiviikkona 26.2., sunnuntaina 2.3., maanantaina 3.3. , keskiviikkona 5.3. ja keskiviikkona 12.3.
Sovitteluehdotus annettiin 3.3., Journalistiliitto ja Teme olisivat olleet valmiit hyväksymään ehdotuksen, mutta työantajapuoli hylkäsi sen.
Neuvottelut ovat edenneet näin:
pe 21.2. Journalistiliitto ja Teme antoivat lakkovaroituksen.
ke 19.2. Neuvottelut jatkuivat.
ke 12.2. Kävimme läpi meidän kokonaisesityksemme, jota työnantaja kommentoi. Jatkamme neuvotteluja viikon kuluttua keskiviikkona.
ti 4.2. Kävimme läpi Paltan kokonaisesityksen. Jatkamme neuvotteluja ensi viikolla ja valmistelemme sitä varten työntekijäpuolen kokonaisesityksen. Neuvotteluja käydään nyt sopimuksettomassa tilanteessa.
pe 31.1. Tänään esittelimme loput tekstit kokonaisesityksestä. Sopimuskaudesta ja palkankorotuksista päästään neuvottelemaan, kun vientialojen neuvotteluratkaisu on tiedossa (ns. yleinen linja). Sopimuksen voimassaolo päättyy tänään ja alkaa sopimukseton tila. Neuvottelut jatkuvat tiistaina 4.2
to 30.1. Tänään neuvotteluihin osallistui ensimmäistä kertaa työnantajan taustaryhmä, yritysten edustajat. Neuvotteluaika käytettiin meidän jaksamispaketin käsittelyyn. Neuvottelut jatkuvat huomenna klo 9.
ti 28.1. Lopetimme tänään neuvottelut etuajassa. Jatkamme torstaina neuvotteluja niin, että työnantajapuolen taustaryhmä on paikalla. Tarkoitus on ennen kaikkea keskustella työssäjaksamisesta.
ti 21.1. Olemme käyneet läpi neuvotteluissa molempien esitykset. Jatkamme neuvotteluja ensi viikolla. Työehtosopimuksen voimassaolo päättyy tammikuun lopussa.
to 16.1. Neuvottelut jatkuivat tänään työnantajapuolen esityksen kommentoinnilla. Jatkamme neuvotteluja ensi viikolla.
ma 13.1. Tänään työnantaja jatkoi meidän esityksemme kommentointia. Jatkamme neuvotteluja torstaina.
pe 10.1. Neuvottelut jatkuivat tänään niin, että työnantajapuoli kommentoi neuvotteluesitystämme. Jatkamme neuvotteluja maanantaina.
to 19.12. Neuvottelut jatkuivat tänään ja niissä vaihdettiin puolin ja toisin neuvotteluesitykset.
Meidän esityksistämme monet liittyvät jaksamisen edistämiseen, koska juuri julkaistu tutkimus osoittaa, että alan ammattilaisilla on mm. psyykkisiä oireita ja palautuminen töistä on heikkoa.
Jatkamme neuvotteluesityksien tarkempaa käsittelyä tammikuussa.
pe 13.12. Neuvottelut avattiin tänään keskustelemalla yleisestä työmarkkinaympäristöstä ja toimialan tilanteesta. Keskusteltiin erityisesti tiistaina julkaistusta tutkimuksesta, joka koski ammattilaisten jaksamista ja terveyttä tuotantoyhtiöissä (tästä tutkimukseen).
Neuvottelut jatkuvat ensi viikon torstaina vaihtamalla neuvotteluesitykset. Palkankorotusta ja sopimuskautta koskevat esitykset vaihdetaan myöhemmin.
Tässä nykyinen työehtosopimus.
Tällä sopimuksella määrätään Yleisradio Oy:n palveluksessa olevien ohjelmatyöntekijöiden työehdot. Journalistiliitto ja YOT neuvottelevat sopimuksesta Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n kanssa. Sopimuksen piirissä on noin 2100 Journalistiliiton jäsentä.
Yleisradion ohjelmatyöntekijöiden uusi työehtosopimus on hyväksytty.
Uusi sopimuskausi kestää kolme vuotta ja päättyy 29.2.2028. Sopimus on irtisanottavissa vuoden 2026 loppuun mennessä. Kolmas vuosi, 2027, on optiovuosi. Lue lisää sopimuksesta.
Neuvottelut etenivät näin:
to 27.2. Käytiin viimeiset neuvottelut.
ke 26.2. Työantajien Palta teki ensimmäisen kokonaisesityksen. Huomenna jatkamme neuvotteluja, teemme oman esityksen. Tavoitteena on saada neuvottelut päätökseen torstaina 27.2.
ti 25.2. Täsmennettiin joitakin esityksiä puolin ja toisin ja keskusteltiin rakentavassa hengessä. Huomenna pyritään tekemään ensimmäiset kokonaisesitykset.
to 20.2. Esitysten kommentointi jatkui. Sovimme, että sekä työntekijät että työnantajat tuovat seuraavalle kerralle esitysten täsmennyksiä ja vastaesityksiä.
ma 17.2. Työnantaja kommentoi liiton esityksiä, torstaina kommentoimme työnantajan esitykset. Sen jälkeen käymme läpi työaikaan liittyvät esitykset puolin ja toisin.
ma 10.2. Työnantaja kommentoi Journalistiliiton antamia esityksiä työehdoista. Seuraavan kerran neuvotellaan 17.2., silloin osapuolet jatkavat esitysten kommentointia.
ke 5.2. Journalistiliitto on aloittanut tänään Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n kanssa neuvottelut Yleisradion ohjelmatyöntekijöiden työehdoista ja palkoista.
Neuvottelut alkoivat esitysten vaihtamisella ja niiden esittelyllä. Neuvotteluja jatketaan ensi maanantaina, silloin aloitetaan esitysten kommentoinnit.
Lue uusi sopimusSopimus koskee MTV Oy:ssä ohjelmatyötä tekeviä työntekijöitä. Journalistiliitto neuvottelee sopimuksesta Palvelualojen työnantajat Palta ry:n kanssa. Sopimuksen piirissä on noin 160 Journalistiliiton jäsentä.
Uusi kolmivuotinen sopimuskausi päättyy 29.2.2028. Kolmas vuosi, 2027, on optiovuosi. Lue lisää sopimuksesta.
Näin neuvottelut etenivät:
pe 28.2. Neuvoteltiin palkasta ja sopimuskaudesta.
ti 25.2. Tänään vaihdoimme kokonaistekstiesityksiä. Perjantaina neuvotellemme palkasta ja sopimuskaudesta.
to 20.2. Tekstiesityksiä käytiin läpi ja tarkennettiin puolin ja toisin. Seuraavat neuvottelut ovat 25.2. ja 28.2.
ti 18.2. Neuvottelijat tapasivat tänään. Neuvotteluja jatketaan ensi viikolla.
Liiton neuvottelema sopimus tuo rahaa ja turvaa
Journalistiliitto neuvottelee työnantajapuolen kanssa työehdoista kuten palkoista, palkankorotuksista, työajoista, lomista ja muista eduista. Sopimus tehdään yleensä kahdeksi vuodeksi. Tätä sopimusta kutsutaan työehtosopimukseksi eli tuttavallisemmin tessiksi.
Journalistiliiton neuvottelemat työehtosopimukset tuovat rahaa ja turvaa. Laki turvaa vain minimin.
