Uutiset / 02.12.2019

Yleisradion ohjelmatyöntekijät lisä- ja ylityökieltoon

Yleisradion ohjelmatyöntekijät lopettavat lisä- ja ylityöt huomisesta tiistaista (3.12.) alkaen. Lisä- ja ylityökielto on voimassa sunnuntaihin 15.12. asti. Tämä tarkoittaa sitä, että kaikki lisä- ja ylityö jätetään tekemättä. Työntekijät eivät tee lisä- tai ylityötä siksi, että työnantajaa edustava Palvelualojen työnantajat Palta on kieltäytynyt neuvottelemasta kilpailukykysopimuksen poistamisesta Yleisradion työehtosopimuksesta. ”Työehtosopimuksen sisällöstä eli teksteistä oli jo päästy sopuun ja uskon, että palkoistakin olisi päästy. Meille kikytuntien poisto on kuitenkin olennainen osa sopimuksen kokonaisuutta. Tästä Palta ei ollut valmis keskustelemaan”, Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho sanoo. Yleisradion kaksivuotinen työehtosopimus päättyi lauantaina 30.11. Journalistiliitto ja Palta ovat käyneet neuvotteluja uudesta sopimuksesta lokakuun puolesta välistä asti. Uutista päivitetty 9.12.: lisä- ja ylityökieltoa jatkettu alkuperäisestä 8.12. viikolla eteenpäin, eli 15.12. asti. Lisätietoja: Hanne Aho, puheenjohtaja, Journalistiliitto, puhelin 050 5254 345 Anu Kähkönen, pääluottamushenkilö, Ylen ohjelmatyöntekijät ry, puhelin 040 8603 819 Risto Mattila, puheenjohtaja, Ylen ohjelmatyöntekijät ry, puhelin 040 7104 843

Katso myös

Kaikki uutiset

Ehdota nyt Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Ehdotusten hyviin perusteluihin kannattaa panostaa.

Heini Hietikko määräaikaiseksi juristiksi freelancerien ja kustannustoimittajien edunvalvontaan

Hietikko aloittaa maaliskuun alussa. Hän on aiemmin työskennellyt Tehyssä ja OAJ:ssä.

Kehitysjournalismin palkinto Tommi Niemiselle ja Sami Kerolle Helsingin Sanomien artikkelista “Maapallon mahtavin vaalisirkus”

Kunniamaininta myönnetään Maailman Kuvalehdelle ansiokkaasta globaalista journalismista. Lehden nähdään vahvistavan sananvapauden ja demokratian toteutumista monipuolisella aihekirjolla sekä yhteiskunnallista keskustelua rikastuttavilla näkökulmilla.