Uutiset / 30.06.2020

Yle ratkaisi av-käännösten ulkoistuksen: tekstitykset työyhteenliittymä Prosalle

Työyhteenliittymä Prosa on voittanut Yleisradio Oy:n järjestämän tarjouskilpailun, jonka kohteena oli Yhtyneet-sopimuksen puitteissa ulkoistettavaksi soveltuva osuus Yleisradion av-käännöstekstityksistä. Prosa on Yleisradio Oy:n hankintasopimuksen toteuttamista varten perustettu työyhteenliittymä, johon kuuluu kolme käännösalan yritystä: Saga Vera Oy, Pre-Text Oy ja Rosmer International osk. Kullakin yrityksellä on vuosien kokemus av-käännöspalveluiden tuottamisesta yksityiselle sektorille, ja yrityksissä noudatetaan av-käännösalan työehtosopimusta. "On hienoa, että Yleisradion kilpailutuksen voitti av-käännösyritysten työehtosopimuksen piirissä olevien yritysten kokonaisuus", sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.  Kilpailutuksen lopputulokseen vaikutti työyhteenliittymän vahva yhteinen panostus av-käännösten laatuun, jota korostettiin aiempaa enemmän myös kilpailutuksen valintakriteereissä. Puitesopimus on nelivuotinen ja astuu voimaan 1.7.2020. Palvelun tuottamisesta vastaa ensisijaisesti tarjouksen yhteydessä nimetty tiimi, johon kuuluu kokeneita av-kääntäjiä kustakin työyhteenliittymän osakasyrityksestä. Lähde: Työyhteenliittymä Prosan tiedote 

Katso myös

Kaikki uutiset

Luovat alat: Taide- ja kulttuurialan työttömyysturvaa korjattava

Journalistiliitto, Suomen freelance-journalistit, Suomen Taiteilijaseura ja Tapahtumateollisuus ovat ottaneet yhdessä kantaa alojen työttömyysturvan kehittämiseen. Yhdistelmävakuutus ei järjestöjen mukaan ratkaise niiden ihmisten toimeentulohaasteita, joiden työskentely ei riitä täyttämään työssäoloehtoa tai jotka jäävät jostain muusta syystä järjestelmän ulkopuolelle.

Kulttuurialojen ammattiliitot: Yhdistelmävakuutuksen onnistuminen edellyttää keskeisten ongelmien ratkaisemista

Journalistiliitto on antanut lausunnon yhdistelmävakuutuksesta. Sen lisäksi kulttuurialan ammattiliitot päättivät koostaa eri liittojen lausunnoista vielä tämän yhteisen kannanoton.

Liitto etsii talouden tasapainottamiseksi uusia keinoja – jäsenten edunvalvonta jatkossakin tärkein painopiste

Journalistiliitto aikoo tasapainottaa talouttaan sekä toimintaa uudistamalla että kuluja karsimalla. Tavoitteena on, että liiton varsinaisen toiminnan tappiot pysyvät myös tulevina vuosina tasolla, jonka sijoitustoiminnan tuotot kattavat. Päätöksiä liiton taloudesta valtuusto tekee 21.–22. toukokuuta pidettävässä kokouksessaan.