Uutiset / 30.06.2020

Yle ratkaisi av-käännösten ulkoistuksen: tekstitykset työyhteenliittymä Prosalle

Työyhteenliittymä Prosa on voittanut Yleisradio Oy:n järjestämän tarjouskilpailun, jonka kohteena oli Yhtyneet-sopimuksen puitteissa ulkoistettavaksi soveltuva osuus Yleisradion av-käännöstekstityksistä. Prosa on Yleisradio Oy:n hankintasopimuksen toteuttamista varten perustettu työyhteenliittymä, johon kuuluu kolme käännösalan yritystä: Saga Vera Oy, Pre-Text Oy ja Rosmer International osk. Kullakin yrityksellä on vuosien kokemus av-käännöspalveluiden tuottamisesta yksityiselle sektorille, ja yrityksissä noudatetaan av-käännösalan työehtosopimusta. "On hienoa, että Yleisradion kilpailutuksen voitti av-käännösyritysten työehtosopimuksen piirissä olevien yritysten kokonaisuus", sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.  Kilpailutuksen lopputulokseen vaikutti työyhteenliittymän vahva yhteinen panostus av-käännösten laatuun, jota korostettiin aiempaa enemmän myös kilpailutuksen valintakriteereissä. Puitesopimus on nelivuotinen ja astuu voimaan 1.7.2020. Palvelun tuottamisesta vastaa ensisijaisesti tarjouksen yhteydessä nimetty tiimi, johon kuuluu kokeneita av-kääntäjiä kustakin työyhteenliittymän osakasyrityksestä. Lähde: Työyhteenliittymä Prosan tiedote 

Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.