Uutiset / 05.08.2015

Tutkimus: viestintäalan työhyvinvoinnissa päästy eteenpäin

Ylitöitä tehdään viestintäalalla entistä vähemmän. Työjärjestelyihin ja esimiestyöhön ollaan suurilta osin tyytyväisempiä. Fysikaalisten tekijöiden koetaan aiheuttavan aiempaa vähemmän haittaa. Sekä henkisen että fyysisen kuormittumisen koetaan vähentyneen.

Näin todettiin viestintäalan työhyvinvoinnin tutkimuksessa, jonka Työterveyslaitos toteutti Työturvallisuuskeskuksen ja Graafisen teollisuuden työalatoimikunnan toimeksiannosta. Tutkimus on tehty vuosina 200o, 2007 ja 2014. Julkaisu uusimmasta tutkimuksesta alkaa nyt olla valmis, ja siitä on tehty myös artikkeli, joka on tämän uutisen liitteenä.

Viestintäalalla tarkoitetaan tutkimuksessa työtä, jonka tuotteita ovat mm. sanoma- ja aikakauslehdet, kirjat, mainospainotuotteet, pakkaukset jne. Alalla työskentelee kaikkiaan noin 26 000 ihmistä, pääasiassa pienissä yrityksissä.

Vaikka monessa asiassa on tapahtunut kehitystä, tutkimuksen perusteella tapaturmavaarojen koetaan hieman kasvaneen ja kemiallisten sekä biologisten tekijöiden (pölyt, kemikaalit ym.) koetaan aiheuttavan aiempaa enemmän haittaa. Myös toimistoergonomisten tekijöiden, kuten hankalien työasentojen, koetaan lisääntyneen.

Vastaajien mielestä alan tärkeimpiä kehittämiskohteita ovat työterveyshuollon aktiivisuus, asianmukaiset tilat ja työvälineet, perehdyttäminen ja työnopastus sekä osaamisen kehittäminen. Työterveyshuolto nähdään tärkeänä yhteistyökumppanina, ja sen toimintaan ollaan melko tyytyväisiä. Yritysten omista työterveyspalveluista on yleisesti siirrytty ostopalveluihin.

Liitteenä em. artikkeli.


Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.