Uutiset / 05.03.2015

Taru Taipale on SAL:n uusi puheenjohtaja

Suomen Aikakauslehdentoimittajain Liiton vuosikokous valitsi SAL:n uudeksi puheenjohtajaksi Talouselämän toimittaja Taru Taipaleen, 41.

Vaalissa Taipale voitti vastaehdokkaansa kustannustoimittaja Anna-Liisa Karhulan äänin 41-13. 

Uusi puheenjohtaja aikoo jatkaa SAL:ssa työtä SJL:n yhdistysten yhteistyön tiivistämiseksi. Journalistiliiton järjestörakennetta mietitään uusiksi, ja SAL osallistuu tähän työhön.

Taru Taipale on edustanut SAL:oa Journalistiliiton valtuustossa. Journalistiliiton tes-valiokunnassa hän ollut neuvottelemassa lehdistön työehtosopimusta kahdella viime kierroksella.  SAL:n hallituksen lisäksi hän on toiminut myös oman osastonsa Talentumin toimitusosaston puheenjohtajana.

Hänen talousasioiden tuntemuksestaan on ollut hyötyä niin Taloustoimittajat ry:n johtokunnassa kuin SAL:n taloustoimikunnassakin.

Taipale seuraa SAL:n puheenjohtajan tehtävässä Hanne Ahoa, joka valittiin viime joulukuussa Journalistiliiton puheenjohtajaksi.

Salli-palkinto Lindstedtille

SAL:n Salli-journalistipalkinto annettiin Suomen Kuvalehdestä eläkkeelle jääneelle toimittaja Risto Lindstedtille tunnustuksena pitkästä ja merkittävästä elämäntyöstä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Liitto tukenasi kesälläkin

Jäsenet voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä lakiasioissa.

Journalistiliitto lahjoittaa rahaa Gazan journalistien turvaksi

Lahjoitus ohjataan Palestiinan journalistien perustamiin solidaarisuuskeskuksiin, joissa journalistit voivat työskennellä turvallisesti. Journalistiliitto on useasti vedonnut Gazan journalistien puolesta.