Uutiset / 16.08.2018

Sähköinen pressikortti perinteisen rinnalle – ei tilalle

Journalistiliiton mobiilisovellus julkaistaan 28.8. Sovellus toimii kaikissa älypuhelimissa ja siitä löydät kätevästi liiton uutiset, palvelutarjonnan ja tapahtumat. Sovellus toimii myös sähköisenä pressikorttina. SJL ei ole luopumassa perinteisestä muovisesta pressikortista. Sähköinen pressikortti otetaan käyttöön vanhanmallisen kortin rinnalle. ”On oletettavaa, että sähköinen pressikortti tunnistetaan laajasti vasta pienen siirtymävaiheen jälkeen”, Journalistiliiton palvelujohtaja Simon Huldén sanoo. Mobiilisovelluksen voi ladata kaikille Journalistiliiton jäsenille 28. elokuuta klo 14 lähetettävästä latauslinkistä. Sovellusta ei saa sovelluskaupoista, koska sen käyttö on sidottu jäsenen henkilökohtaiseen, jäsenrekisteriimme annettuun puhelinnumeroon. Journalistiliitto lähettää jäsenille myös toisen, sovelluksesta informoivan tekstiviestin tasan vuorokautta ennen varsinaista latauslinkkiä. Kysyttävää sovelluksesta? Ongelmia sen lataamisessa tai käytössä? Ota yhteyttä: Palvelujohtaja Simon Huldén simon.hulden@journalistiliitto.fi 040 719 3328

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Katso vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Työn ei kuulu valua vapaa-ajalle ja odotusten määräaikaisia kesureita ja harkkareita kohtaan ei tule olla kohtuuttomia.