Uutiset / 16.08.2018

Sähköinen pressikortti perinteisen rinnalle – ei tilalle

Journalistiliiton mobiilisovellus julkaistaan 28.8. Sovellus toimii kaikissa älypuhelimissa ja siitä löydät kätevästi liiton uutiset, palvelutarjonnan ja tapahtumat. Sovellus toimii myös sähköisenä pressikorttina. SJL ei ole luopumassa perinteisestä muovisesta pressikortista. Sähköinen pressikortti otetaan käyttöön vanhanmallisen kortin rinnalle. ”On oletettavaa, että sähköinen pressikortti tunnistetaan laajasti vasta pienen siirtymävaiheen jälkeen”, Journalistiliiton palvelujohtaja Simon Huldén sanoo. Mobiilisovelluksen voi ladata kaikille Journalistiliiton jäsenille 28. elokuuta klo 14 lähetettävästä latauslinkistä. Sovellusta ei saa sovelluskaupoista, koska sen käyttö on sidottu jäsenen henkilökohtaiseen, jäsenrekisteriimme annettuun puhelinnumeroon. Journalistiliitto lähettää jäsenille myös toisen, sovelluksesta informoivan tekstiviestin tasan vuorokautta ennen varsinaista latauslinkkiä. Kysyttävää sovelluksesta? Ongelmia sen lataamisessa tai käytössä? Ota yhteyttä: Palvelujohtaja Simon Huldén simon.hulden@journalistiliitto.fi 040 719 3328

Katso myös

Kaikki uutiset

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?

Maksatko jäsenmaksusi itse? Katso hyödylliset vinkit!

Nyt on hyvä hetki tarkastaa, että liiton jäsenmaksusi ovat ajan tasalla. Näin varmistat, että käytössäsi ovat kaikki jäsenyyden edut vakuutuksista koulutuksiin ja lakineuvonnasta pressikorttiin.