Uutiset / 03.10.2024

Journalistiliitolta 5000 euron lisäavustus Ukrainan journalisteille

Kuvassa RADA-television journalistit Eva Mironova ja Dmytro Khrystenko, kuva on otettu 1. lokakuuta. Kuva: Ukrainan journalistiliitto NUJU

Suomen Journalistiliitto lahjoittaa 5 000 euroa Ukrainan Zaporižžjan Resource Centerille käytettäväksi alueella työskentelevien journalistien turvavarusteisiin, nettiyhteyksiin ja muun muassa generaattoreihin. Lahjoituksesta päätti liiton hallitus torstaina 3.10. Kyse on kolmannesta raha-avustuksesta Ukrainan journalisteille.

Ukrainalaiset journalistit voivat varusteiden avulla työskennellä turvallisesti alueellisissa keskuksissa. Journalistiliitto on pitänyt yhteyttä Ukrainan journalistiliitto NUJU:un. Sen puheenjohtaja Sergiy Tomilenko on välittänyt tietoa sodan keskellä työskentelevistä journalisteista ja heidän tilanteestaan.

”Journalistien on saatava Ukrainassa tehdä elintärkeää työtään, jotta maailma saa tietää, mitä siellä tapahtuu”, sanoo liiton kansainvälisten asioiden asiantuntija Salla Nazarenko.

Suomen Journalistiliitto on avustanut ukrainalaisia journalisteja aiemminkin. Viime vuonna liitto lahjoitti niin ikään 5000 euroa Ukrainassa olevien journalistien tukemiseen ja turvaamiseen.

Sodan sytyttyä vuonna 2022 Journalistiliitto lahjoitti 15 000 euroa Euroopan ja maailman journalistiliittojen (EFJ ja IFJ) perustaman Ukrainan turvallisuusrahaston kautta.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Katso vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Työn ei kuulu valua vapaa-ajalle ja odotusten määräaikaisia kesureita ja harkkareita kohtaan ei tule olla kohtuuttomia.