Uutiset / 21.11.2024

Hufvudstadsbladet, Borgåbladet ja Västra Nyland korottavat freepalkkioita loppuvuonna

Hufvudstadsbladet, Borgåbladet ja Västra Nyland ovat päättäneet nostaa freelancereidensa palkkioita loppuvuoden aikana lehdistön tämän syksyn palkankorotusten mukaisesti.

Lokakuun alusta kaikkien lehdistön työehtosopimuksen piirissä työskentelevien palkkoja korotettiin 1,9 % suuruisella yleiskorotuksella. Lisaksi maksuun tuli yrityskohtainen erä, jonka suuruus on 0,6 %. Yhteensä palkankorotus oli 2,5 %.

Korotus koskee lehtien kaikkia freelancereita, joiden kanssa ei äskettäin ole sovittu palkkiotasosta, yhteensä muutamaa kymmentä henkilöä.

"Hyvät avustajat ovat tärkeitä meille ja siksi haluamme sitouttaa heitä. Syksyn aikana olemme järjestäneet avustajillemme inspiraatio- ja koulutustapaamisia toimituksessa. Palkkioiden korotus on osa sitouttamista. Samalla pyrimme varmistamaan, että avustajakulut eivät kokonaisuutena kasva”, sanoo Hufvudstadsbladetin päätoimittaja Kalle Silfverberg.

Taustalla liiton kampanja

Journalistiliitto lähetti syyskuun puolivälissä sadalle lehdistön ja kustannusyritysten päättäjille vetoomuksen korottaa itsensätyöllistäjän palkkioita työehtosopimuksen mukaisten palkankorotusten verran.

”Kampanjan yhteydessä Hufvudstadsbladet ilmoitti korottavansa palkkioita ilman sopimusta liiton kanssa”, sanoo liiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Saman kampanjan tuloksena Art House teki Journalistiliiton kanssa sopimuksen freelancereidensa palkkioiden korottamisesta vähintään kustannustoimittajien työehtosopimuksen palkankorotusten mukaisesti. Ensimmäisen kerran palkkioita korotettiin lokakuun alusta alkaen vähintään 2,5 prosenttia, ja palkkiot nousevat myös jatkossa samaa tahtia palkansaajien tes-korotusten kanssa. Lisäksi sopimuksessa on sovittu esimerkiksi palkkiota korottavista tekijöistä. Sopimus koskee esimerkiksi kustannustoimittajia, kääntäjiä ja graafikoita.


Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.