Uutiset / 28.10.2024

Art Housen kanssa allekirjoitettu sopimus freelancereiden vähimmäistyöehdoista

Journalistiliitto ja Art House allekirjoittivat sopimuksen freelancerien vähimmäistyöehdoista. Kuvassa Anna-Sofia Nieminen, Urpu Strellman, Petri Savolainen ja Eveliina Tuominen. Kuva: Art House

Tänään 28.10.2024 allekirjoitettiin sopimus, joka takaa Art Houselle työtä tekeville freelancereille vähimmäistyöehdot. Art House on yleiskustantamo, johon kuuluvat myös Jalava ja Tietosanoma.

Sopimuksen ansiosta Art House korottaa jatkossa freelancereidensa palkkioita vähintään kustannustoimittajien työehtosopimuksen palkankorotusten mukaisesti. Ensimmäisen kerran palkkioita on sovittu korotettavan jo lokakuun alusta alkaen vähintään 2,5 prosenttia. Sopimus koskee esimerkiksi kustannustoimittajia, kääntäjiä ja graafikoita.

Sopimuksen allekirjoittivat Art Housen toimistolla kustantaja ja toimitusjohtaja Urpu Strellman sekä Journalistiliiton puolesta edunvalvontajohtaja Petri Savolainen, juristi Eveliina Tuominen ja Suomen freelance-journalistien toiminnanjohtaja Anna-Sofia Nieminen.

”Sitoutuminen alan yleisiin, yhdessä sovittuihin palkankorotuksiin myös freetyön osalta on meille tärkeä periaate- ja yhdenvertaisuuskysymys. Työstä on maksettava asianmukainen korvaus, olipa sen tekijä työsuhteessa tai ei”, Strellman sanoo.

Journalistiliiton hallitus hyväksyi sopimuksen viime viikolla. Sopimus syntyi sen seurauksena, että Journalistiliitto lähestyi syyskuun alussa mediataloja ja haastoi nämä korottamaan freelancerien palkkioita lehdistön ja kustannustoimittajien työehtosopimusten korotusten mukaisesti.

Teksti: Anna-Sofia Nieminen, SFJ


Katso myös

Kaikki uutiset

Valtuusto linjaa liiton talouden tasapainottamisen keinoja

Liiton hallitus esittää mahdollisiksi säästökohteiksi muun muassa kansainvälistä toimintaa, koulutusta sekä Journalistin freelancereilta ostamia sisältöjä. Lisäksi valtuuston arvioitavaksi on tulossa, voitaisiinko eläkeläisten ja opiskelijoiden jäsenmaksua nostaa ja tarjoaako liitto jatkossa jäsenille vapaa-ajan tapaturmavakuutusta.

Helatorstai vaikuttaa liiton palveluihin

Helatorstaita vietetään 14. toukokuuta. Silloin Journalistiliiton toimisto on suljettuna, samoin jäsenpalvelumme ja lakineuvontamme. 

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.