Uutiset / 02.12.2014

Tutkimus: av-kääntäjät ovat kahden kerroksen väkeä

Av-kääntäjä ja vapaa tutkija Tarmo Hietamaa selvitteli kyselytutkimuksessaan, miten suomalaisten av-kääntäjien työolot ovat eronneet toisistaan 2010-luvun alussa ennen alalla tapahtunutta murrosta. Hietamaa ajoittaa tuon murroksen syksyyn 2012, jolloin arviolta puolet alan työsuhteisten freelancereiden töistä ulkoistettiin pois työehtosopimuksen piiristä.

Tutkimusraportissa todetaan muun muassa seuraavaa:

  • Suomalaiset av-kääntäjät työskentelevät miltei tasan kahtia jakautuneina kahdessa eri kerroksessa: Kannattavamman, työsuhteellisten työn kerroksen (työsuhteiset aikapalkkalaiset ja työsuhteiset freelancerit) enemmistö, 45,8 % työskentelee nettotuloilla, jotka jäävät ylemmän korkeakoulututkinnon tasoisen henkilön käytettävissä olevien rahatulojen mediaanin alle. Kannattamattoman, työsuhteettoman työn kerroksen (työsuhteettomat freet ja yrittäjät) enemmistö, 40,4 %, työskentelee nettotuloilla, jotka jäävät pienituloisuusrajan alle.
  • Kaikkiaan on selvää, että työskentely av-käännösalalla 2010-luvun alussa on ollut melko kannattamatonta. Suhteutettuja ansioita tarkasteltaessa lähes yhdeksän kymmenestä koko ammattikunnan kääntäjästä on työskennellyt alle ylemmän korkeakoulututkinnon tasoisen henkilön käytettävissä olevien rahatulojen mediaanin, puolet alle valtakunnallisen mediaanin ja neljännes alle pienituloisuusrajan.
  • Oleellisena lisätietona alan kehityksen suuntaan on kuitenkin mainittava ulkoistuksen synnyttämä liikehdintä, joka on aktiivisesti vastustanut asiantuntijatyön kannattamattomuuden leviämistä ja ajanut kollegiaalisuuden etua.

Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.