Uutiset / 29.02.2016

SJL:n Savolainen yhteiskuntasopimuksesta: ”Huonoista vaihtoehdoista ehkä paras”

”Huonoista vaihtoehdoista tämä on työntekijöiden kannalta ehkä paras”, Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen arvioi 29.2. julkistettua yhteiskuntasopimusta.

Kuten Journalistiliitto on aiemmin todennut, yhteiskuntasopimuksen vaihtoehtona ollut pakkolakipaketti osuisi eri aloille epätasaisesti. Pakkolait kurittaisivat journalisteja kovemmin kuin useimpien muiden alojen työntekijöitä.

Yhteiskuntasopimus ei automaattisesti sido journalisteja, sillä Journalistiliitto ei kuulu sopimuksesta neuvotelleisiin keskusjärjestöihin.

”Yleinen linja kuitenkin vaikuttaa myös meidän neuvotteluihimme”, Petri Savolainen huomauttaa.

”Esimerkiksi palkankorotuksista on vaikeaa neuvotella, jos voimaan tulee yhteiskuntasopimus, jonka mukaan palkat eivät nouse. Koska emme kuitenkaan ole yhteiskuntasopimuksen osapuoli, otamme itsenäisesti ja sopimusalakohtaisesti kantaa siihen, missä aikataulussa uudistamme omia sopimuksiamme”, Savolainen sanoo.

Journalistiliitto arvioi lähiviikkoina yhteiskuntasopimuksen vaikutuksia journalisteihin.

Osa Journalistiliiton työehtosopimuksista on ollut mukana aikaisemmissa keskitetyissä työmarkkinaratkaisuissa, kuten raamisopimus sekä työllisyys- ja kasvusopimus.


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.