Uutiset / 04.03.2020

Neuvottelutulos MTV:n sisällöntekijöille

MTV:n sisällöntekijöitä koskevan työehtosopimuksen neuvottelutulos on saavutettu valtakunnansovittelijan toimistolla. Kuva:
Journalistiliitto ja Palvelualojen työnantajat Palta ovat päässeet neuvottelutulokseen MTV:n sisällöntekijöitä koskevassa työehtosopimuksessa. Valtakunnansovittelijan toimistolla saavutettu neuvottelutulos menee vielä osapuolien hallintojen käsiteltäväksi. Journalistiliitossa tuloksen hyväksyy tai hylkää liiton hallitus. Palkkoja korotetaan 3,7 prosenttia, sopimuskausi on 28 kuukautta, helmikuuhun 2022 asti. Sopimuksessa olleet kiky-määräys poistuu. ”Tämän ratkaisun jälkeen MTV:ssä ei tehdä kikyn mukaista työaikaa”, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen. Jaksotyössä voidaan jatkossakin teettää keskimäärin 115 tuntia kolmessa viikossa. Tuloksen hyväksyminen osapuolien hallinnoissa tarkoittaisi ensi viikolle annetun lakkovaroituksen peruuntumista. Osapuolet ovat tavanneet valtakunnansovittelijan tänään ja viime torstaina. Journalistiliitto antoi 160 MTV:n sisällöntekijää koskeneen lakkovaroituksen viime viikolla.

Katso myös

Kaikki uutiset

Nicaraguan maanpaossa elävien journalistien mahdollisuudet kapenevat entisestään

Yli 300 nicaragualaistoimittajaa on lähtenyt maasta vuoden 2018 jälkeen. Moni jatkaa työtään, vaikka maanpaossa journalismia varjostavat rahoituksen hiipuminen, epävarmat työolot ja pelko.

Journalistiliitto: Suomi tarvitsee pysyvän mediatuen – STT:n tuki on askel oikeaan suuntaan

”Tämä yksittäinen rahoituspäätös on askel oikeaan suuntaan. On valtavan tärkeää, että päättäjät ovat ymmärtäneet kotimaisen uutistoimiston merkityksen ja haluavat tukea sitä”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Kuka kertoo totuuden Kastin Chilessä?

Chilen mediavalta on keskittynyt vuosikymmenten ajan suurille konserneille, jotka kannattivat sotilasdiktatuuria. Kun Augusto Pinochetia ihaileva José Antonio Kast aloittaa presidenttikautensa, riippumattoman journalismin merkitys korostuu, mutta sen resurssit ovat niukat.