Uutiset / 16.11.2016

Mediahub vähentää yhdeksän, Yleltä lähdössä jopa 145

MTV3-kanavalle uutisia tuottavan Mediahub Helsinki Oy:n yt-neuvottelut päättyivät keskiviikkona 16. marraskuuta. Neuvottelujen lopputulos on, että työntekijöiden määrä vähenee yhdeksällä henkilöllä. Asiasta kertoo lisää Journalisti verkkosivuillaan.

Yleisradio puolestaan ilmoitti käynnistävänsä yt-neuvottelut, jotka koskevat Tuotannot-yksikön Yle Tuotanto ja Design -osastoa. 22. marraskuuta alkavat neuvottelut johtavat enintään 145 henkilön irtisanomiseen. Tästäkin kertoo lisää Journalisti.fi.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto kysyy järjestölehdiltä halua neuvotella itsensätyöllistäjien palkkioista ja työehdoista

”Journalistiliitto on tähän mennessä neuvotellut ja tehnyt useiden julkaisijoiden kanssa sopimuksia freelancereiden palkkioista ja tekijänoikeuksista. Nyt on hyvä selvittää järjestölehtien halukkuutta neuvotteluihin,” sanoo Journalistiliiton juristi Eveliina Tuominen.

Maksoitko itse jäsenmaksusi 1.10.–5.10.? Tarkista onnistuiko maksu!

Journalistiliiton jäsenmaksujen välittymisessä on ollut teknisiä ongelmia lokakuun alussa. Oma Journalistiliitto-palvelussa jäsenmaksujen maksaminen ei ole onnistunut 1.10.–5.10. välisenä aikana.

Journalistiliitto tuomitsee Kankaanpään Seudun toimitukseen kohdistetun ilkivallan

Journalistiliitto tuomitsee Kankaanpään Seutu -lehteä kohtaan tehdyn ilkivallan. Paikallislehden ikkuna rikottiin viikonloppuna tiiliskivellä, ja toimituksen kaikkien autojen renkaat oli puhkottu ja autoja vaurioitettu. Poliisi tutkii tapahtunutta. ”Tällainen mediaan kohdistuva häirintä ja ilkivalta ovat vakava uhka medianvapaudelle”, sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori.