Uutiset / 19.10.2018

Liiton historiateos on saatavilla

Teos kertoo toimittajien yhteistoiminnasta yli sadan vuoden ajalta. Se valottaa eri jäsenryhmien näkökulmasta toimintaa hyvien työehtojen puolesta, jäsenten koulutusta, tekijänoikeuksiin ja etiikkaan liittyviä kysymyksiä sekä digitalisaation vaikutuksia. Teoksen alkuosan Aatteen miehet perustivat ammattiliiton on kirjoittanut FT Pirkko Leino-Kaukiainen. Tuolloin liitto kävi sitkeää taistelua sanomalehdentoimittajien työehtosopimuksen aikaansaamiseksi. Toinen osa Sanomalehtimiehistä kasvoi journalistien liitto käsittelee Sanomalehtimiesten Liiton laajenemista toimitus- ja ohjelmatyöntekijöiden järjestöksi. Tämän osan on kirjoittanut VTT Leena Riska-Campbell. Teos on saatavilla Editan verkkokaupasta - lokakuun ajan alennettuun 28 euron hintaan!   

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Katso vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Työn ei kuulu valua vapaa-ajalle ja odotusten määräaikaisia kesureita ja harkkareita kohtaan ei tule olla kohtuuttomia.