Uutiset / 02.10.2025

Journalistiliitto sopi freetyön ehdoista Teollisuusliiton kanssa

Journalistiliiton hallitus hyväksyi tänään 2. lokakuuta uuden sopimuksen lehdistön itsensätyöllistäjien työehdoista ja palkkioista. Sopimuksen on Journalistiliiton kanssa allekirjoittanut Teollisuusliitto. Voit tutustua sopimukseen materiaalipankissa.

Näin freelancereiden vähimmäisehdoista sopiminen laajenee liiton Tekijä-lehteen .

”Tämä on kymmenes itsensätyöllistäjiä koskeva sopimus, jonka liitto on neuvotellut lehdistöön ja kustannusalalle,” sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Liitto on monin tavoin edistänyt neuvotteluja freelancereiden vähimmäispalkkioista ja työehdoista ja siten parempia ansioita freelancereille. Tämä työ jatkuu. Lue miten Journalistiliitto on tehnyt työtä itsensätyöllistäjien työehtojen ja palkkioiden puolustamiseksi.


Katso myös

Kaikki uutiset

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?

Maksatko jäsenmaksusi itse? Katso hyödylliset vinkit!

Nyt on hyvä hetki tarkastaa, että liiton jäsenmaksusi ovat ajan tasalla. Näin varmistat, että käytössäsi ovat kaikki jäsenyyden edut vakuutuksista koulutuksiin ja lakineuvonnasta pressikorttiin.