Uutiset / 02.11.2018

Journalistiliitto: Ei kesätyöhakuja alkusyksyyn

Journalistiliiton opiskelijayhteistyöryhmä toivoi viime toukokuussa julkaistussa kannanotossaan kesätyöhakujen siirtämistä selvästi nykyistä myöhemmäksi. Kesätyöhaut ovat kuitenkin tänäkin syksynä jo alkaneet. "En tiedä, ketkä muut kuin kesätyön hakijat ovat niin kummallisessa työmarkkina-asemassa, että kolmen kuukauden määräaikaisuuksia on haettava seitsemän kuukautta etukäteen", sanoo Journalistiliiton opiskelijatoiminnasta vastaava Martta Kallionpää. Opiskelijatyöryhmän lausunnossa todettiin toukokuussa, että aikaistuneet haut vaikeuttavat opintoja kohtuuttomasti. Opiskelijat haluavat keskittyä syksyllä edellisen kesätyön päätyttyä uuden työpaikan etsimisen sijasta opiskelemiseen. "Journalismi on ainoa ala, jossa haut ovat näin aikaisin. Myöhempi haku mahdollistaisi hakemisen myös muille aloille, esimerkiksi viestintätöihin", Kallionpää jatkaa. Pätkätöitä tekevän on usein hankala sitoutua seuraavan kesän töihin, kun keväänkin työt ovat vielä auki. Kesätyöpaikkaan jo syksyllä sitoutuva hakija saattaa joutua kieltäytymään talven aikana ilmaantuvasta, paremmasta tai pitempiaikaisesta työstä. Opiskelijatyöryhmä tuo esiin, ettei mediayrityksillä ole todellista tarvetta täyttää kesätyöpaikkojaan jo syksyllä, mutta niin tehdään, jotta rekrytointikierros saadaan järjestettyä ennen kilpailevia mediayhtiöitä. "Mediatalot voisivat hyvin sopia keskenään järkevämmästä hakuaikataulusta", Martta Kallionpää ehdottaa. Opiskelijatyöryhmän kannanotto  

Katso myös

Kaikki uutiset

Hanne Aho jättää Journalistiliiton puheenjohtajan tehtävän

Journalistiliiton puheenjohtajan tehtäviä hoitaa toistaiseksi liiton valtuuston puheenjohtaja Antti Laakso. Uusi puheenjohtaja valitaan keväällä.

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Itsemaksavien jäsenmaksuja koskevat laskut lähetetään tammikuun 2025 aikana.

Media-alan kesätyöhaku alkaa

Mediatalot ja toimitukset avaavat tänään 7. tammikuuta kesätyöhakunsa. Journalistiliitto on sopinut useiden mediatalojen kanssa, että hakija voi jättää hakemuksensa tästä päivästä alkaen.