Uutiset / 15.06.2021

Journalistiliiton ja Åbo Akademin tutkimus: etätyö lisää työntekijän hyvinvointia ja tuottavuutta

Journalistiliitto ja Åbo Akademi selvittivät liiton jäsenten kokemuksia etätyöstä pandemia-ajalta. Alkuvuonna jäsenille tehdyn tutkimuskyselyn mukaan etätyö näyttää lisänneen työntekijöiden hyvinvointia ja tuottavuutta. - Työntekijöistä suurin osa arvosti erityisesti etätyön tuomaa joustoa arkeen ja työhön. Arki oli muuttunut yli puolella miellyttävämmäksi ja noin puolet vastaajista koki elämänlaatunsa parantuneen ja energiaa olevan aiempaa enemmän. He myös kokivat työskentelevänsä tehokkaammin etänä, kertoo Journalistiliiton juristi Tuomas Aalto. Enemmistö vastanneista haluaisi jatkossa työskennellä merkittävissä määrin etänä myös koronapandemian jälkeen. Vain pieni osa halusi siirtyä kokonaan etätöihin tai kokonaan takaisin toimistoon. - Niin sanotulle hybridimallille, jossa on mahdollisuus tehdä vuoron töitä etänä ja työpaikalla, näyttäisi olevan vahva kannatus, Aalto sanoo. Jaksamiseen ja ergonomiaan panostettava etätyössä Tutkimuksen mukaan etätyöllä on ollut myös toisenlaisia, hyvinvointia ja jaksamista haittaavia puolia. - Kaksi kolmasosaa osallistujista koki vapaa-ajan ja työajan välisen rajan hämärtyneen, ja suurin osa vastanneista piti kollegoiden välisten sosiaalisten kontaktien puutetta suurena ongelma niin työn tekemisen ilon kuin työn laadun kannalta, Tuomas Aalto kertoo. - Tämä sosiaalisten kontaktien puute on vähän huolestuttavaa. Aikaisempi tutkimus toimittajien työskentelystä erityyppisissä kriiseissä on näyttänyt, että hyvinvoinnin kannalta on tärkeää, että toimittaja voi keskustella työstään kollegojen kanssa. Toivottavasti mediatalot muistavat panostaa tähän sitten kun tilanne normalisoituu, Åbo Akademin mediatutkija Klas Backholm sanoo. Huomattavaa on myös, että vastanneista noin 40 prosenttia oli tehnyt aiempaa enemmän ylitöitä sekä työtä, jota ei merkitä työaikakirjanpitoon. Valtaosalla oli etätyöhön tarvittavat työvälineet, mutta melkein kolme neljäsosaa koki ergonomian huonontuneen, 50 prosentilla vastaajista oli ollut sen takia aiempaa enemmän terveysongelmia. - Kiinnostava oli, että vaikka osallistujat olivat kokeneet myös etätyön huonoja puolia, moni haluaa etätyömahdollisuuden jatkossa, Backholm lisää. Etätyön jatkuessa työpaikoilla tulisikin kiinnittää huomiota sosiaaliseen kanssakäymiseen, työergonomiaan sekä jaksamiseen ja työn määrään. Kyselyn tulokset löytyvät tästä liitteestä.   Tutkimuksen faktat
  • Tutkimus tehtiin kyselylomakkeilla, jotka lähetettiin noin 6500 Journalistiliiton jäsenelle tammi–helmikuussa 2021.
  • Kyselyyn vastasi 838 jäsentä.
  • Vastaajista kaksi kolmasosaa työskenteli journalisteina, loput viestintätehtävissä.
  • 91 prosenttia vastaajista työskenteli vakituisessa työsuhteessa.
  • Johtotehtävissä oli 23 prosenttia.

Katso myös

Kaikki uutiset

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.