Uutiset / 09.12.2011

Ylioppilaskuntienkin on noudatettava lehdistön tessiä

Työnantaja väitti, ettei lehden toimittajalle tarvitse maksaa työehtosopimuksen mukaista palkkaa, sillä Aviisi ei ole aikakauslehti, eikä yleissitovuus muutoinkaan ulottuisi ylioppilaskuntiin. Tuomioistuimessa Journalistiliiton käsitys asiasta kuitenkin todettiin oikeaksi. Toimittajan työn vähimmäisehdot määräytyvät lehdistön työehtosopimuksen mukaan myös ylioppilaskunnan julkaiseman lehden toimituksessa.

Ratkaisu tarkoittaa sitä, että Tampereen lisäksi muidenkin ylioppilaskuntien journalistisesti toteutetut aikakauslehdet joutuvat ottamaan asian huomioon työsuhteissaan. Suurimmissa ylioppilaskunnissa näin toimitaan jo.

Tuomio ei vielä ole lainvoimainen.

Lisätietoja: työehtoasiamies Tytti Oras (tytti.oras@journalistiliitto.fi, 050 5673418) 


Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.