Uutiset / 22.02.2017

Visualisti, vastaa kyselyyn täydennyskoulutustoiveista

Jokes järjestää vuosittain ammatillista täydennyskoulutusta journalisteille. Jotta kurssisisältöjä voitaisiin paremmin suunnitella ja kohdentaa, säätiö pyytää Journalistiliiton graafikkoja, taittajia ja muita visualisteja vastaamaan pieneen kyselyyn koulutustoiveista. Pääset vastaamaan kyselyyn tästä linkistä.
Vastaukset käsitellään nimettöminä ja niitä käytetään parempien kurssien suunnitteluun graafikoille. Vastausaika päättyy 23. maaliskuuta 2017.

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto pohtii eläkeläisjäsenmaksun nostamista vähimmäismaksun tasolle

Maksun korottamisesta päättää liiton valtuusto. Sitä ennen siihen saavat ottaa kantaa liiton jäsenyhdistykset.

Kaipaatko virkistystä? Hae stipendiä!

Journalistiliiton jäsenten virkistysstipendit ovat haettavissa syys-lokakuussa. Stipendi oikeuttaa viikon maksuttomaan oleskeluun Vierumäen lomatalossa. Voit hakea myös 500 euron arvoista stipendiä, jonka voi käyttää Lomarenkaan valikoimasta löytyvän kohteen majoituskuluihin.

Lokakuussa liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena lokakuun alusta alkaen tulee palkankorotuksia lehdistöön sekä elokuva- ja televisiotuotantoalalle.