Uutiset / 17.04.2015

SJL samoilla linjoilla Operaatio Vakiduunin kanssa

Journalistiliitto on tehnyt työtä erityisesti vuokratyökysymysten ja itsensätyöllistämisen kanssa. Lisäksi liitto on selvittänyt pätkätöihin liittyviä konkreettisia ongelmia journalisteilla.

Työn tällaisiin muotoihin liittyviä kysymyksiä ratkotaan erityisesti lainsäädäntövaikuttamisella, sillä työehtosopimuksiin uusien määräysten saaminen näistä on ollut kovin hankalaa.

Kuluvalla hallituskaudella työ- ja elinkeinoministeriössä oli ns. trendityöryhmä, joka käsitteli työn uusia muotoja vakituisen työsuhteen ulkopuolella. Laaja-alaisessa ryhmässä selvitettiin osa- ja määräaikaiseen työhön sekä vuokratyöhön ja itsensätyöllistämiseen liittyviä kysymyksiä.

Journalistiliitolle keskeisintä oli itsensätyöllistäjiin eli journalistien piirissä freelancereihin liittyvät kysymykset.

Työ tuotti lukuisia tarpeellisia selvityksiä ja tilastokeskuksen ansiokkaan tutkimuksen, mutta lainsäädäntömuutokset jäivät sunnuntain vaalien jälkeiselle uudelle eduskunnalle ja hallitukselle.

 

Lainsäädännössä riittää vielä työtä

Operaatio Vakiduuni -kampanja on hyvä keino nostaa samoja trendiryhmän teemoja esiin kansalaistoiminnan muodossa.

Ensimmäisenä kampanjan asialistalla ovat nollatyösopimukset, joista parhaillaan kerätään kansalaisaloitetta.

Vaikka Journalistiliitto ei ole kampanjan ydinryhmässä mukana järjestönä, kampanjan teemat ovat vahvasti esillä myös meidän toiminnassa.

Nollatyösopimuksiin tarvitaan lainsäädäntöä, jotta nykyiset ongelmatilanteet poistuvat.

Sama koskee muihin työn muuttuviin muotoihin liittyvää lainsäädäntötyötä.

 

Operaatio Vakiduuniin ja siihen liittyvään kansalaisaloitteeseen voi tutustua osoitteessa http://operaatiovakiduuni.fi/ 


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.