Uutiset / 09.06.2022

Sanoma Media Finlandin radiokanaville uusi työehtosopimus

Sanoma Media Finlandin radiokanavia koskeva yrityskohtainen uusi työehtosopimus on hyväksytty. Journalistiliitto neuvotteli sopimuksesta Medialiiton kanssa. Sopimus koskee 12 radioissa työskentelevää liiton jäsentä. Journalistiliitto on neuvotellut tänä vuonna uuden työehtosopimuksen jo valtaosalle jäsenistöstä, noin 7000 jäsenelleen. Neuvottelut ovat kesken enää kustannustoimittajien osalta. Sanoma Media Finlandin radiokanavien työehtosopimus löytyy tästä. Tes-neuvottelukierroksesta lisää täällä.

Katso myös

Kaikki uutiset

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.