Uutiset / 01.12.2022

Sananvapauden kunniastipendin saavat Antti Kuronen ja Johanna Vehkoo

Sananvapauden kunniastipendin saivat Johanna Vehkoo ja Antti Kuronen. Kuva: Mika Heijari Kuva:

Sananvapauden kunniastipendi ja siihen liittyvä Sananvapauden miekka myönnetään liiton jäsenille, joiden katsotaan toimineen sekä journalisteina että sananvapauden puolustajina erityisen ansiokkaasti.  

Tällä kertaa kunniastipendin saavat Antti Kuronen ja Johanna Vehkoo 

Stipendit myönnetään neljän vuoden välein. Stipendi on 5000 euron arvoinen. 

Antti Kuronen (toimittaja, Yle) on sinnikkäästi ja systemaattisesti raportoinut kriisialueilta vaarallisista oloista. Työllään hän on merkittävästi välittänyt tietoa Venäjän Ukrainaan tekemän hyökkäyksen seurauksista, sen taustoista, tapahtumista ja siviilien kärsimyksistä samalla edistäen sananvapauden asiaa. Hän ei ole kaihtanut pahimpiakaan aiheita – kuten joukkohautojen todellisuutta.  

Kuronen on seurannut tapahtumia Ukrainassa jo vuosien ajan, Venäjän tekemästä Krimin ja Itä-Ukrainan valtauksesta lähtien. Hän on raportoinut myös muun muassa Syyriasta, al-Holin leiristä ja Vuoristo-Karabahissa uudelleen leimahtaneesta sodasta. Kuronen on välittänyt meille sodan seurauksien synkimpiä puolia pitäen rohkeasti kiinni journalistisista arvoista. 

Johanna Vehkoo (toimittaja, freelancer) on taistellut journalistien sananvapauden puolesta asettaen itsensä alttiiksi vihapuheelle ja loanheitolle. Pitkä oikeustaistelu päättyi lopulta hyvin, mutta oikeusjärjestelmän puutteet esiin nostanut päätös ei olisi syntynyt ilman Vehkoon sinnikkyyttä ja tahtoa viedä asiaansa eteenpäin.  

Vehkoo on tuonut omakohtaisesti esiin kasvavan ilmiön, jossa toimittajia yritetään vaientaa uhkailun, ahdistelun ja maalittamisen keinoin. Hänen kirjansa Oikeusjuttu (2021) on pitänyt sananvapauskysymyksen julkisuudessa. Vehkoo on ottanut luodin puolestamme ja toiminut sananvapauden esitaistelijana. 

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.

Suomen tuki maanpakoon tulleille toimittajille on vähäistä ja satunnaista

Suomeen maanpakoon tulleet toimittajat eivät pysty jatkamaan täällä toimittajan työtään, koska täältä puuttuvat toimittajien tukemiseen vaadittavat rakenteet, kertoo kahdeksan suomalaisen sananvapauden puolesta toimivan järjestön teettämä selvitys.

Journalistiliitto: Lehdistönvapauden huononeminen on uhka demokratialle

Suomen sijoitus on laskenut kansainvälisen Toimittajat ilman rajoja -järjestön (RSF) lehdistönvapausindeksissä kuudenneksi. Suomi pysyy yhä maailman kärkimaiden joukossa, mutta sen sijoitus on vertailun historian heikoin. Vertailua on tehty 25 vuotta.