Uutiset / 22.09.2016

SAL päätti lakkauttaa itsensä

Suomen Aikakauslehdentoimittajain Liitto SAL otti keskiviikkona 21. syyskuuta askeleen kohti lakkauttamistaan, kun yhdistyksen yleiskokous päätti asiasta äänin 41–1. Yhdistyksen lakkauttaminen liittyy SAL:n ja Helsingin Sanomalehtimiesyhdistyksen HSY:n yhdistymiseen, joka on määrä viedä päätökseen tämän syksyn kuluessa.

Sääntöjen mukaan yhdistyksen purkaminen edellyttää asian käsittelyä vielä toisessa kokouksessa, joka on 26. lokakuuta Helsingissä.

Syntyvä uusi yhdistys on 4 580 jäsenellään Journalistiliiton toiseksi suurin jäsenjärjestö. Radio- ja televisiotoimittajien liitossa RTTL:ssä on yli 5 000 jäsentä. Fuusion toteuduttua liitossa on 17 jäsenyhdistystä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.

Vastaa Kopioston verkkokyselyyn ja anna oma näkemyksesi tekoälyn käytöstä luovalla alalla

Kyselyllä selvitetään tekoälyyn liittyviä uhkia ja huolia sekä toisaalta sen luomia mahdollisuuksia luovalla alalla.

Freelancer: Vastaa ansiotutkimukseen – autat liittoa kehittämään edunvalvontaasi

Tutkimukseen osallistuneiden kesken arvotaan 200 euron arvoinen matkalahjakortti ja kolme 50 euron kirjalahjakorttia.