Uutiset / 26.01.2011

Mitä mieltä liiton touhuista?

Suomen Journalistiliitto teettää TNS-Gallupilla ns. Järjestökuva-tutkimuksen. Tutkimuslomakkeet ovat perillä satunnaisotokseen osuvilla viikon 4 aikana.

Melko perinpohjainen kyselylomake lähetetään reilulle tuhannelle liiton jäsenelle. Erikseen tutkitaan toisaalta perusjäsenten, toisaalta liiton päättäjien ja liiton opiskelijajäsenten mielipiteitä. Kysely tehdään nyt kolmatta kertaa, joten se tarjoaa myös mahdollisuuden tarkastella käsitysten muuttumista.

Vaikka lomake on kieltämättä laaja, vastaajien toivotaan paneutuvan siihen huolellisesti. Ilman todellista tietoa jäsenten näkemyksistä liiton on mahdoton arvioida tekemisiään ja onnistumistaan. Tällaista tietoa liitto ei saa mistään muualta kuin kysymällä jäseniltään.

Kyselyyn voi vastata joko palauttamalla lomakkeen postitse tai verkossa. Linkki lomakkeeseen löytyy tästä:

 http://online.tns-global.com/wix/p822085237.aspx

Vastaamiseen tarvitaan ns. käyttäjänimi, joka löytyy lomakkeen yläkulmasta.

Vastauksia ja henkilöitä ei missään vaiheessa tunnisteta tai yhdistetä toisiinsa. Kirjeessä on mukana arpalipuke, jonka palauttaneiden kesken arvotaan kolme 100 euron arvoista kirjapalkintoa.


Katso myös

Kaikki uutiset

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.

Vastaa Kopioston verkkokyselyyn ja anna oma näkemyksesi tekoälyn käytöstä luovalla alalla

Kyselyllä selvitetään tekoälyyn liittyviä uhkia ja huolia sekä toisaalta sen luomia mahdollisuuksia luovalla alalla.

Freelancer: Vastaa ansiotutkimukseen – autat liittoa kehittämään edunvalvontaasi

Tutkimukseen osallistuneiden kesken arvotaan 200 euron arvoinen matkalahjakortti ja kolme 50 euron kirjalahjakorttia.