Uutiset / 20.01.2010

Markkinaoikeus hylkäsi Sanoma Newsin freelancereiden valitukset

Markkinaoikeus hylkäsi Journalistiliiton tekemän valituksen Sanoma Newsin freelancereiden sopimusehdoista. Journalistiliitto päättää perjantaina haetaanko valituslupaa Korkeimmasta oikeudesta.

Sanoma News vaati viime keväänä freelancereitaan allekirjoittamaan yksipuolisesti uusimansa sopimusehdot edellytyksenä avustajasuhteen jatkumiselle. Uudet ehdot nostattivat myrskyn ja niitä vastustavaan mielenosoitukseen Sanomatalon ulkopuolella osallistui toukokuussa 350 henkeä.

Sanoma News halusi SanomaWSOY-konsernille freelancerin tekemien töiden kaikki nykyiset ja tulevat taloudelliset oikeudet mukaan lukien muuntelu-, muuttamis- ja edelleenluovutusoikeudet. Näistä aiempaa laajemmista oikeuksista ei haluttu maksaa lisäkorvausta.

Journalistiliitto vei avustajasopimuksen Markkinaoikeuden ratkaistavaksi. Valituksessa pidettiin kohtuuttomana palkkioiden maksuehtoja, tekijänoikeuksien siirtoa Sanoma Newsille ja sitä, että avustajat vastaavat mahdollisista oikeudenkäyntikuluista. Sanoma Newsiä kiellettiin 200 000 € sakon uhalla ratkaisuun asti käyttämästä avustajasopimuksissaan kiistanalaisia ehtoja.

Nyt Markkinaoikeus on päättänyt, että freelance-toimittajia, -valokuvaajia ja -kuvittajia koskevat ehdot eivät olisi avustajille kohtuuttomia.

-Odotimme toisenlaista ratkaisua, olemme yllättyneitä ja pettyneitä, sanoi Journalistiliiton työehtoasiamies Petri Savolainen.

Journalistiliitto päätti perjantaina hallituksen kokouksessa hakea valituslupaa Korkeimmasta oikeudesta.

Tällainen päätös vaikeuttaisi voimaan jäädessään suuresti freelancereiden etujen ajamista jatkossa, sanoi Savolainen.

Katso tarkemmat kommentit markkinaoikeuden päätöksestä


Katso myös

Kaikki uutiset

Riippumaton media ajettu ahtaalle Turkissa

Ruotsalainen toimittaja Joakim Medin pidätettiin terrorismiepäilyjen nojalla. Hän vietti 51 päivää turkkilaisessa vankilassa ja sai yhdeksän kuukauden ehdollisen vankeustuomion. Hän pääsi palaamaan Ruotsiin toukokuun puolivälissä.

Liiton neuvottelema sopimus nostaa palkkoja Yleisradiossa sekä elokuva- ja tv-tuotannoissa

Journalistiliiton neuvottelemat palkankorotukset tulevat kesäkuun alussa Yleisradiossa sekä elokuva- ja tv-tuotannoissa.

Helatorstaina palvelumme suljettu

Helatorstaita vietetään 29. toukokuuta. Silloin liiton lakineuvonta ja jäsenpalvelu ovat suljettuna. Helatorstain aattona 28.5. ja perjantaina 30.5. palvelemme jäseniämme normaalisti.