Uutiset / 12.04.2024

Manu Haapalainen Journalistin vakituiseksi toimittajaksi

Manu Haapalainen
Manu Haapalainen on työskennellyt Journalistissa vuodesta 2014 lähtien eri mittaisissa sijaisuuksissa. Kuva: Heli Saarela


Manu Haapalainen, 51, on vakinaistettu Journalistin toimittajaksi. Asiasta päätti Journalistiliiton hallitus 11. huhtikuuta.

Manu Haapalainen on työskennellyt Journalistissa vuodesta 2014 lähtien muun muassa toimittajana pitkissä määräaikaisissa sijaisuuksissa. Hän on toiminut myös Journalistin toimitussihteerin sijaisena ja Journalistiliiton määräaikaisena viestintäsuunnittelijana.

Haapalaisella on pitkä kokemus journalismista. Haapalainen on ollut toimittajana Yle Kulttuurissa ja Otavamedialla sekä toiminut pitkään freelancetoimittajana ja -kriitikkona.

”Olen ennenkin ollut hyvissä työpaikoissa, mutta Journalistiliitto on silti ollut niistä ylivoimaisesti paras”, Manu Haapalainen sanoo.

Journalistin toimituksesta vapautui toistaiseksi voimassa oleva toimittajan tehtävä, kun aiemmin toimittajana ollut Marja Honkonen siirtyi lehden päätoimittajaksi maaliskuussa.


Katso myös

Kaikki uutiset

Katso vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Työn ei kuulu valua vapaa-ajalle ja odotusten määräaikaisia kesureita ja harkkareita kohtaan ei tule olla kohtuuttomia.

Journalistiliitto kiittää valtakunnansyyttäjän päätöstä jatkaa toimittajaan kohdistuneiden kunnianloukkausten tutkintaa

Valtakunnansyyttäjä on päättänyt ottaa uudelleen ratkaistavaksi toimittaja Ida Erämaan tapauksen.

Journalistiliitto: Yle joutuu leikkaamaan sisällöistä, joita ei tee kukaan muu

Yleisradio kertoi aloittavansa muutosneuvottelut, jotka voivat johtaa 37 työntekijän irtisanomiseen.