Uutiset / 16.08.2023

Liiton toimistossa uusia työntekijöitä

Hanna Zidan ja Terttu Toroskainen ovat aloittaneet työnsä liiton toimistossa. Kuva: Hanna Zidan/Heli Saarela Kuva:
Journalistiliiton toimistossa Helsingissä on aloittanut työnsä kaksi uutta työntekijää. Hanna Zidan (kuvassa vasemmalla) on aloittanut Journalistiliitossa määräaikaisena juristina. "Hain Journalistiliiton tehtävään, koska siinä yhdistyvät kiinnostavat työoikeudelliset kysymykset ja tärkeä alat. Freelancereiden asemaan liittyvät kysymykset ovat tärkeitä alan tulevaisuuden kannalta ja toisaalta kytkeytyvät laajempiin kysymyksiin työelämän murroksesta. Hyvät työolot- ja ehdot ovat yksi tärkeä osa laadukkaan ja riippumattoman journalismin turvaamisesta yhteiskunnassa." Liiton uutena tapahtumakoordinaattorina aloitti työnsä Terttu Toroskainen. Hänellä on kokemusta vastaavista tehtävistä tapahtumakoordinaattorina ja koulutuksesta. "Minusta on mukava aloittaa työt täällä Journalistiliitossa". Osa-aikaiseen työhön kuuluu liiton tapahtumien ja tilaisuuksien toteuttaminen.  

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.