Uutiset / 22.04.2013

Lehdistön tes-kierros: lehtimiestavasta sopu, rahapuheet vielä edessä

Kyseiset Journalistiliiton painokkaasti vastustamat heikennykset on poistettu neuvottelupöydältä työryhmäkäsittelyssä. Asia ehti herättää laajaa julkista huomiota.

 

Myös Viestinnän Keskusliiton vaatimus hoitoonohjaussuosituksen poistosta jätettiin yhteistuumin sivuun. Sen sijaan vaatimuksiaan vuosiloman lyhennyksestä ja lisävapaiden poistamisesta  VKL on todennut aikovansa ajaa loppuun saakka.

 

Journalistiliiton ja VKL:n suuret neuvottelukunnat tapaavat seuraavan kerran keskiviikkona 24. huhtikuuta, jolloin kuullaan nollalinjaa tarjoilleen työnantajaliiton vastaus journalistien palkankorotusesitykseen. Neuvottelukunnat tapaavat uudelleen jo perjantaina 26. huhtikuuta.

Neuvottelujen hektisin vaihe on käynnistynyt, sillä aikaa sovun löytymiseen on enää puolitoista viikkoa. Journalistiliiton valtuusto on edellyttänyt, että se saa valmiin neuvottelutuloksen kokoukseensa 3. toukokuuta.

 

Info:

Edunvalvontajohtaja Petri Savolainen, puh 050 – 534 2485


Katso myös

Kaikki uutiset

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.

Vastaa Kopioston verkkokyselyyn ja anna oma näkemyksesi tekoälyn käytöstä luovalla alalla

Kyselyllä selvitetään tekoälyyn liittyviä uhkia ja huolia sekä toisaalta sen luomia mahdollisuuksia luovalla alalla.

Freelancer: Vastaa ansiotutkimukseen – autat liittoa kehittämään edunvalvontaasi

Tutkimukseen osallistuneiden kesken arvotaan 200 euron arvoinen matkalahjakortti ja kolme 50 euron kirjalahjakorttia.