Uutiset / 22.04.2013

Lehdistön tes-kierros: lehtimiestavasta sopu, rahapuheet vielä edessä

Kyseiset Journalistiliiton painokkaasti vastustamat heikennykset on poistettu neuvottelupöydältä työryhmäkäsittelyssä. Asia ehti herättää laajaa julkista huomiota.

 

Myös Viestinnän Keskusliiton vaatimus hoitoonohjaussuosituksen poistosta jätettiin yhteistuumin sivuun. Sen sijaan vaatimuksiaan vuosiloman lyhennyksestä ja lisävapaiden poistamisesta  VKL on todennut aikovansa ajaa loppuun saakka.

 

Journalistiliiton ja VKL:n suuret neuvottelukunnat tapaavat seuraavan kerran keskiviikkona 24. huhtikuuta, jolloin kuullaan nollalinjaa tarjoilleen työnantajaliiton vastaus journalistien palkankorotusesitykseen. Neuvottelukunnat tapaavat uudelleen jo perjantaina 26. huhtikuuta.

Neuvottelujen hektisin vaihe on käynnistynyt, sillä aikaa sovun löytymiseen on enää puolitoista viikkoa. Journalistiliiton valtuusto on edellyttänyt, että se saa valmiin neuvottelutuloksen kokoukseensa 3. toukokuuta.

 

Info:

Edunvalvontajohtaja Petri Savolainen, puh 050 – 534 2485


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.