Uutiset / 05.08.2010

Kauppalehdelle ei valituslupaa tekijänoikeusasiassa

Hovioikeus ratkaisi tekijänoikeutta koskevan riidan freelancerin eduksi elokuussa 2009 antamallaan tuomiolla. Sen mukaan Kauppalehdellä ei ollut oikeutta luovuttaa freelancerin artikkeleita Alman Media-arkistoon.

Hovioikeus arvioi, että Kauppalehden edelleenluovutuksessa ei ollut kysymys kustantajan tietovarantoon perustuvasta uudesta tuoteesta. Tässä hovioikeus tulkitsi liittojen (VKL-SJL) free-toimitus- ja myyntiehtojen tekijänoikeusehtoa päätyen samalle kannalle kuin Journalistiliitto. Uusi tuote, Media-arkisto syntyi vasta Almalle, joten se ei toimitus- ja myyntiehtojen mukaisesti voinut olla edelleenluovutuksen kohteena.

Lisäksi hovioikeus kiinnitti huomiota tekijänoikeuden luovutussopimusten suppeaan ja tekijämyönteiseen tulkintaan.

 

Petri Savolainen

edunvalvontajohtaja

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Ehdota nyt Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Ehdotusten hyviin perusteluihin kannattaa panostaa.

Heini Hietikko määräaikaiseksi juristiksi freelancerien ja kustannustoimittajien edunvalvontaan

Hietikko aloittaa maaliskuun alussa. Hän on aiemmin työskennellyt Tehyssä ja OAJ:ssä.

Kehitysjournalismin palkinto Tommi Niemiselle ja Sami Kerolle Helsingin Sanomien artikkelista “Maapallon mahtavin vaalisirkus”

Kunniamaininta myönnetään Maailman Kuvalehdelle ansiokkaasta globaalista journalismista. Lehden nähdään vahvistavan sananvapauden ja demokratian toteutumista monipuolisella aihekirjolla sekä yhteiskunnallista keskustelua rikastuttavilla näkökulmilla.