Uutiset / 18.04.2012

Journalistiliitto voitti määräaikaisuuksia koskevassa tes-riidassa

Työtuomioistuin on vahvistanut, että lehdistön työehtosopimuksen määräaikaisia työehtosopimuksia koskevat määräykset ovat sitovia työehtosopimusmääräyksiä, joita koskien työantajaliitolla on valvontavelvollisuus.

Työtuomioistuin antoi ratkaisunsa kanteeseen, jota Journalistiliitto ajoi sopimuksen toisena osapuolen olevan Viestinnän Keskusliiton väitettyä, että kyseiset määräykset ovat vain lain sisältöä selostavia ohjeita, joilla ei ole työehtosopimuksen oikeusvaikutusta.

VKL perusti kantansa siihen, että työehtosopimusmääräyksessä oli suluissa viittaus määräaikaisia työsuhteita koskevaan työsopimuslain pykälään. Työtuomioistuimen ratkaisussa kuitenkin todetaan, että tällainen pykäläviittaus on yleinen työehtosopimustekniikka. Sen käytöstä ei voida tehdä johtopäätöstä, että osapuolet eivät olisi tarkoittaneet määräyksen oleva sitova työehtosopimuksen osa.

Lehdistön yleissitova työehtosopimus koskee kaikkia lehtiyrityksissä journalistista työtä tekeviä. Työtuomioistuimen ratkaisu vahvisti, että VKL:lla on velvollisuus valvota määräaikaisten työsopimusten lainmukaisuutta lehtialalla toimivissa jäsenyrityksissään.

 

Lisätietoja:

lakimies Valtteri Aaltonen

(050 525 8252, valtteri.aaltonen@journalistiliitto.fi)


Katso myös

Kaikki uutiset

Lehdistön ja kustannustoimittajien uudet sopimukset: Palkat nousevat, tasa-arvoiset perhevapaat, itsensätyöllistäjien neuvottelut

Lue tarkemmin, miten lehdistön ja kustannustoimittajien palkat nousevat sopimuskaudella.

Vastaa Kopioston verkkokyselyyn ja anna oma näkemyksesi tekoälyn käytöstä luovalla alalla

Kyselyllä selvitetään tekoälyyn liittyviä uhkia ja huolia sekä toisaalta sen luomia mahdollisuuksia luovalla alalla.

Freelancer: Vastaa ansiotutkimukseen – autat liittoa kehittämään edunvalvontaasi

Tutkimukseen osallistuneiden kesken arvotaan 200 euron arvoinen matkalahjakortti ja kolme 50 euron kirjalahjakorttia.