Uutiset / 16.12.2025

Journalistiliitto: Viestikoekeskusjuttu ei ole tällä taputeltu, vaikka oikeusprosessi Suomessa jääkin tähän  

Korkein oikeus (KKO) on päättänyt, ettei se anna valituslupaa niin sanotussa Viestikoekeskus-asiassa.

Oikeus hylkäsi kaikkien osapuolten valituslupahakemukset. Valituksen olivat jättäneet Helsingin Sanomien jutun kirjoittaneet journalistit, Sanoma Media Finland, Puolustusvoimat ja syyttäjät. Aiemmin kesällä annettu hovioikeuden tuomio jää pysyväksi.

Suomen Journalistiliiton mukaan päätös on huolestuttava.

”Olisi ollut lehdistönvapauden kannalta erittäin tärkeää, että tämä poikkeuksellinen tapaus olisi käsitelty korkeinta oikeutta myöten. Kyse on kansainvälisestikin ajatellen vaarallisesta ennakkotapauksesta”, puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

”Oikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu.  Lisäksi Sanoma joutuu poistamaan jo julkaisemansa jutun yleisön saatavilta ja hävittämään sen. Tämä päätös jää nyt voimaan, ja sillä on vaientamisvaikutus riippumatta siitä, arvioidaanko asiaa vielä tulevaisuudessa ihmisoikeussopimuksen velvoitteiden näkökulmasta vai ei.”

Vaikka tapauksen käsittely Suomessa on päättynyt, on mahdollista, että tapauksessa pyydetään Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen näkemystä.

Varmavuori pitää ongelmallisena myös sitä, että asiaa on käsitelty tuomioistuimessa pitkälti salaisena. Se tekee periaatteellisesti tärkeän päätöksen arvioinnin hankalaksi.

”Journalistit voivat joutua yhteiskunnallisesti merkittävää tietoa hankkiessaan mahdottomiin tilanteisiin pohtiessaan, voiko pelkkä lähdemateriaalin käyttö johtaa ongelmiin.”


Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.