Uutiset / 06.08.2024

Journalistiliitto ja Kansan Uutiset: yhteinen näkemys itsensätyöllistäjien työn vähimmäisehdoista

Journalistiliitto ja Kansan Uutiset neuvottelivat 6.8.2024 itsensätyöllistäjien työn vähimmäisehdoista. Kuvassa Anna-Sofia Nieminen, Ville Hänninen, Jussi Virkkunen, Petri Savolainen ja Eveliina Tuominen. Kuva: Toivo Haimi

Journalistiliiton itsensätyöllistäjien neuvottelukunta vieraili tänään tiistaina 6. elokuuta Kansan Uutisten toimistolla ja kävi neuvotteluja päätoimittaja ja toimitusjohtaja Jussi Virkkusen kanssa. Neuvotteluissa käytiin läpi Journalistiliiton tavoitteet itsensätyöllistäjien työn vähimmäisehdoista. Esillä olleista asioista löydettiin yhteinen näkemys.

”Oli mukava neuvotella asioista hyvässä hengessä. Olen vain ja ainoastaan tyytyväinen, jos voin edes pieniltä osin olla parantamassa itsensätyöllistäjien asemaa”, Virkkunen sanoo.

”Oli erittäin miellyttävä neuvottelutapaaminen. Seuraavaksi neuvotteluissa sovittuja asioita kirjataan sopimusluonnokseksi”, Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen kertoo.

Tavoitteena on, että sopimus saadaan tehtyä syyskuussa.


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.