Uutiset / 03.06.2020

Journalistiliiton Aho: Mediatukiavaus tärkeä, elintärkeää päästä eteenpäin

Suomen Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. Kuvaaja Hanna-Kaisa Hämäläinen Kuva:
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka esittää journalistisen työn tukemiseksi viiden miljoonan euron ja uutistoimistojen tukeen 2,5 miljoonan euron summaa valtion lisätalousarvioon. Tuen tarkoitus on auttaa koronakriisistä kärsinyttä mediaa ja varmistaa tiedonvälitystä. ”On hyvä, että avaus on saatu tehtyä, mutta on elintärkeää, että tämän avauksen jälkeen pääsemme asiassa eteenpäin”, sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. Koronakriisi on vähentänyt rajusti median mainostuloja, joka on journalismin rahoittamisen toinen kivijalka tilausmaksujen ohella. Yli puolet mediataloista on lomauttanut henkilöstöään. Pahimmillaan alaa uhkaavat irtisanomiset ja konkurssit. ”Tämän koronakriisin hoitamisen lisäksi median pysyvä tuki on välttämätön toimintaedellytysten turvaamiseksi. Tiedonvälityksen varmistamiseksi Suomessa on otettava käyttöön laajasti erilaisia keinoja kuten arvonlisäveron alentaminen, jakelumaksujen pienentäminen sekä suora mediatuki”. Muut Pohjoismaat ovat jo lisänneet mediatukiaan 24–64 miljoonalla eurolla koronakriisin vuoksi. Myös normaalioloissa journalismia tuetaan muissa Pohjoismaissa vuosittain 50–80 miljoonalla eurolla. Suomessa vähemmistökielisen uutismedian tuki on tänä vuonna 0,5 miljoonaa ja kulttuurilehtien tuki 0,8 miljoonaa euroa. Samaan aikaan median verotus on selvästi muita Pohjoismaita korkeampi. Hanne Ahon mukaan suomalaisen median pudotus on ollut viime vuosikymmenenä dramaattinen. ”Valtion on toimillaan edesautettava media toimintakykyiseksi koko Suomessa.”

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: EU-rahoituksen leikkaaminen kurjistaa media- sekä elokuva- ja tv-alaa

Eurooppalaiset media- ja kulttuurijärjestöt ovat huolissaan EU-tasoisen rahoituksen leikkausuhasta. Suomen Journalistiliitto on liittynyt mukaan järjestöjen yhteiseen kannanottoon, joka on luovutettu Euroopan neuvostolle.

Kysyimme sadalta mediapäättäjältä: Kaksi lupasi nostaa freen palkkioita

”Freelle kuuluu samanlainen korotus kuin median vakituiselle työntekijälle. Tulemme jatkossakin muistuttamaan palkkioiden korottamisesta vastaavasti. Edelleen pyrimme myös sopimaan lehtien kanssa palkkioiden korotuksista ja muista ehdoista”, sanoo edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Sisäpiiritietoja ei pidä piilottaa hallinnollisen taakan varjolla

Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen esitystä sijoituspalvelulain muuttamiseksi. Hallitus haluaa kumota sijoituspalveluyritysten velvollisuuden ylläpitää sisäpiirirekisteriä sekä sijoituspalveluyritysten sisäpiiriläisten velvollisuuden tehdä sisäpiiri-ilmoituksia. Esitystä perustellaan hallinnollisen taakan keventämisellä. Ammattiliitto Pro ja Journalistiliitto eivät perusteluja niele.