Uutiset / 10.12.2010

Journalistien jaksaminen on työnantajan etu

Repaleiset työsuhteet, pelko työpaikan menettämisestä ja pakkotahtinen työ ovat johtaneet kestämättömiin paineisiin. Tiedotusvälineisiin tuotetaan sisältöä entistä enemmän, mutta pienemmällä työvoimalla. Suomen Journalistiliiton tuoreen kyselyn mukaan nuorista journalisteista jopa neljännes on joutunut turvautumaan uupumuksen tai masennuksen vuoksi lääkkeisiin.

Palkattomat harjoittelut, kirjaamattomat ylityöt ja freetyön alihinnoittelu vääristävät työmarkkinoita ja rapauttavat hyvinvointiyhteiskuntaa. Nuoria houkutellaan viestinnän opintoihin, vaikka alan työttömyys on kasvanut viime vuosina kolmanneksen. Osa journalisteista uupuu työtaakan alle, osalle työtä ei riitä lainkaan.

Jaksamista on parannettava konkreettisin toimenpitein. Jaksava journalisti on tiedotusvälineille elinehto. Kaikesta työstä on maksettava asianmukainen palkka ja työvoiman määrä on mitoitettava niin, että se vastaa tehtävän työn määrää.

Seuraa valtuuston kokousta verkkosivuiltamme


Katso myös

Kaikki uutiset

Kuka kertoo totuuden Kastin Chilessä?

Chilen mediavalta on keskittynyt vuosikymmenten ajan suurille konserneille, jotka kannattivat sotilasdiktatuuria. Kun Augusto Pinochetia ihaileva José Antonio Kast aloittaa presidenttikautensa, riippumattoman journalismin merkitys korostuu, mutta sen resurssit ovat niukat.

Kehitysjournalismipalkinto Viivi Berghemille, Benjamin Suomelalle ja Jouni Koposelle tv-dokumentista Syyrian tytöt

Vuoden 2025 Kehitysjournalismipalkinnon teema oli kriisit ja konfliktit. Raati painotti arviointikriteereissään erityisesti uusia näkökulmia ja omaehtoista tapaa kertoa maailmasta, vähälle huomiolle jääneitä konflikteja sekä paikan päällä olemisen ja läsnäolon merkitystä.

Ehdota Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Esityksiä palkittaviksi voivat tehdä liiton jäsenyhdistykset, osastot ja yksittäiset jäsenet. Jätä ehdotuksesi viimeistään 13.3.