Uutiset / 27.05.2010

Jet-kassa tiedottaa

Ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon heti työsuhteen päätyttyä tai ensimmäisenä lomautuspäivänä. TE-toimistossa tehdään myös työllistymissuunnitelma.

Päivärahahakemuksen liitteenä tulee toimittaa palkkatodistus viimeisten 34 työssäoloehdon täyttävän viikon palkoista ennen työttömyyden alkamista, sekä selvitys työajoista. Lomaraha ja – korvaus tulee olla eriteltynä.

Soviteltua päivärahaa varten tarvitaan jokaisesta päivärahahakemukseen merkatusta työpäivästä palkkakuitti tai – todistus. Myös maksetuista palkkioista ja tekijänoikeusmaksuista tulee toimittaa selvitykset.

Omavastuuaika on seitsemän kokonaan työtöntä päivää vastaava aika työttömyyttä. Omavastuuaika asetetaan aina kun 500 päivää alkaa alusta.

Työssäoloehto sekä jäsenyysehto ovat 1.1.2010 lukien 34 viikkoa. Työssäoloehdon tulee kertyä 28 kuukauden aikana.

Työssäoloehtoon luetaan jokainen sellainen kalenteriviikko jolloin työtä on vähintään 18 tuntia.

Taiteilijoiden ja luovaa tai esityksellistä työtä tekevien kohdalla alle kuukauden kestävässä työsuhteessa jokainen kalenteriviikko jolloin bruttopalkka on vähintään 244,65 euroa luetaan mukaan työssäoloehtoon.

Työllistymissuunnitelmassa olevien työllistymistä edistäviin toimenpiteiden ajalta maksetaan päiväraha korotetulla ansio-osalla korotettuna ja ylläpitokorvausta, joka on veroton.

Tällaisia palveluita ovat: työvoimapoliittinen aikuiskoulutus, omaehtoinen opiskelu, työkokeilu työpaikalla, työelämävalmennus, työharjoittelu, työ- ja koulutuskokeilu, maahanmuuttajan rinnasteinen kotouttamistoimenpide ja kuntouttava työtoiminta. Näitä voi tiedustella työ- ja elinkeinotoimistosta.

Korotettuna päivärahaa voi saada yhteensä enintään 200 päivältä ja se lasketaan mukaan 500 päivän enimmäismaksuaikaan.

Työllistämistä edistävien palveluiden ajalta maksetaan päivärahaa karenssista tai omavastuuajalta huolimatta, tällöin omavastuuaika kuluu vaikka sen ajalta maksetaan päivärahaa.

Yli kaksi viikkoa kestävän työsuhteen perusteella maksettu lomakorvaus jaksotetaan työstä saadun palkan perusteella. Jaksotusajalta ei makseta päivärahaa.

Aurinkoista kevättä!

Kimmo Honkanen, etuuspäällikkö

Työttömyyskassan puhelinaika on ma-to klo. 9-11. Toimisto on auki ma-pe 8.30-16.00 ja heinäkuussa 8.30-15.00. Puhelin: 09 6120 2855, Fax: 09 671 660, sähköposti: toimisto@jet-kassa.fi

Lisätietoja mm.: www.jet-kassa.fi ja www.mol.fi

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Liitto tukenasi kesälläkin

Jäsenet voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä lakiasioissa.

Journalistiliitto lahjoittaa rahaa Gazan journalistien turvaksi

Lahjoitus ohjataan Palestiinan journalistien perustamiin solidaarisuuskeskuksiin, joissa journalistit voivat työskennellä turvallisesti. Journalistiliitto on useasti vedonnut Gazan journalistien puolesta.