Uutiset / 28.02.2014

Ihalainen vastasi kirjalliseen kysymykseen itsensätyöllistäjistä

Työministeri Lauri Ihalainen on kertonut vastauksessaan kansanedustaja Jukka Kärnän esittämään kysymykseen, että laadittujen selvitysten perusteella arvioidaan tarve lainsäädäntömuutoksille. Arviointi tapahtuu trendiryhmässä, jossa Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen on jäsenenä. Mahdolliset lainsäädäntömuutokset valmistellaan kolmikantaisesti työelämän sääntelyryhmässä.

Työ- ja elinkeinoministeriön EU-vertailuselvityksen perusteella on osoitettavissa, että itsensä työllistäjien asema on parempi monessa Euroopan unionin jäsenvaltiossa. Tilastokeskuksen vuoden 2014 tammikuussa julkistetun raportin perusteella freelancereiden määrä on kaksinkertaistunut 13 vuodessa. Näin ollen on ryhdyttävä konkreettisiin toimenpiteisiin heidän asemansa parantamiseksi.

http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_8_2014_p.shtml#VASTAUS 

 

 

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.