Uutiset / 07.01.2014

Helsingin Sanomien toimittajat tuomitsevat irtisanomiset: Pelkona laadun heikentyminen

Helsingin Sanomien johto ilmoitti tänään irtisanovansa 37 työntekijän työsuhteen. Lisäksi joillekin tarjotaan eläkettä tai ehdollista irtisanomista eli työtä muualta Sanoma Media Finland -yhtiöstä. Tämä tarkoittaa, että HS:n toimituksen 342:sta työntekijästä lähtee yhteensä 52 henkilöä.

HS:n journalistit eli Sanomain toimitusosasto STO ja Nelosen ohjelmatyöntekijät NOT tuomitsevat jyrkästi näin laajat irtisanomiset. Niiden tuotannollis-taloudellisia perusteita on lähes mahdoton arvioida, sillä työnantaja ei kertonut HS:n kannattavuuslukuja työntekijöille yt-prosessin aikana.

Kannamme huolta sekä irtisanottujen työllistymisestä että jäljelle jäävien työntekijöiden jaksamisesta. Todennäköistä on, että HS:n toimituksessa työskennellään jatkossa entistä kuluttavammalla tahdilla.

Samalla pelkäämme journalistisen laadun heikentyvän. Irtisanomisten jälkeen HS:n toimitus organisoidaan uudelleen hyvin nopealla aikataululla. Organisaatiouudistus tähtää parempaan journalismiin median digitaalisen murroksen keskellä, mikä on tärkeä ja kannatettava päämäärä. Surullista on, että muutos tapahtuu nyt irtisanomisten kautta, eikä sitä saatu toteutettua ennakoidusti työpaikat säästäen.

Nelosen tv-uutiset lyhenevät yt-neuvottelujen tuloksena 18 minuutista mitättömään 2 minuuttiin. Käytännössä tämä tarkoittaa loppua nykyiselle, erityisesti visuaalisesta ilmeestään palkitulle uutislähetykselle.

Riikka Haikarainen, Sanomain toimitusosaston STOn puheenjohtaja

Susanna Reinboth, Nelosen ohjelmatyöntekijöiden NOTn puheenjohtaja


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.