Uutiset / 29.05.2018

Hanne Aho: Hienoa jos tuki turvaa STT:n tulevaisuuden

Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. Kuva: Kai Widell / Journalisti Kuva:
Tänään uutisoidun tiedon mukaan hallitus esittää Suomen Tietotoimistolle 1,5 miljoonan euron tukea. Tuki on kertaluontoinen. Sen tarkoituksena on STT:n "uutistoimintojen turvaaminen murrosvaiheessa." Asiakkaitaan menettäneen 130-vuotiaan STT:n talous ja sen uutistoiminnan tulevaisuus on aiheuttanut huolta jo pitkään. Jopa koko STT:n olemassaolon on pelätty olevan vaakalaudalla.   STT lukeutuu maailman vanhimpiin uutistoimistoihin. "On todella hienoa, jos nyt myönnettävä tuki auttaa turvaamaan STT:n toiminnan jatkuvuuden", sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. "Jos Suomella ei olisi kansallista uutistoimistoa, muodostaisimme merkittävän poikkeuksen sivistysmaiden joukossa." STT:lle nyt tulossa olevan kertaluontoisen tuen lisäksi Suomi tarvitsee pohjoismaisen tason pitkäjänteisen ja tasapuolisen mediatukijärjestelmän, Aho huomauttaa. "Olisi toivottavaa, että tällaisille täsmätuille ei enää jatkossa tulisi tarvetta. Samaan aikaan on hienoa havaita, että STT:n murroskauden luonne on nyt havaittu. Kun puhutaan median tulevaisuudesta, puhutaan paljon siitä, mitä digitaalisen median aikakaudella tehdään. Hallituksen esitys kertoo ajattelutavan muutoksesta. Murros painetusta mediasta digitaaliseen kestää vielä pitkään."  

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.