Uutiset / 13.10.2016

Jokes-apurahat taas jaossa

Kopiosto-apurahat on tarkoitettu ensisijaisesti lehdistössä työskenteleville ja työskennelleille journalisteille, Sananvapauden apurahat kaikille Suomen Journalistiliiton jäsenille.

Säätiön omilla ammatillisilla kursseilla opitaan mobiilivideon tekoa sekä pitkän tekstin kirjoittamista ja editointia. Tarjolla on myös paikallislehtijournalisteille räätälöity täydennyskoulutuskurssi.

Voit hakea myös Jokesin valmiille kielikursseille. Säätiö tarjoaa nyt ensimmäistä kertaa kurssia myös viron kielessä, joka on räätälöity journalisteille yhdessä Tuglas-seuran kanssa.

Apurahojen hakuaika päättyy 11. marraskuuta kello 17, jolloin hakemuksen on viimeistään oltava perillä sähköisessä järjestelmässä.

Apurahailmoitus ja hakuohjeet löytyvät täältä: http://www.jokes-saatio.fi/nyt-haettavat-apurahat/

Samma på svenska: http://www.jokes-saatio.fi/sv/nyt-haettavat-apurahat/


Katso myös

Kaikki uutiset

AVMS-direktiivin mahdollistama maksuvelvoite toisi yli 10 miljoonaa euroa Suomen av-markkinaan

EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuksia laajentaa kotimaisten audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa ilman, että se rasittaisi valtion budjettia. AVMS-direktiivin 13.2. artiklan mukaisesti suoratoistopalveluiden tarjoajille voidaan asettaa maksu- tai investointivelvoite, joka toisi alalle kasvua kiihdyttäviä lisäresursseja. Tällä hetkellä jo 16 EU-maata on ottanut velvoitteen käyttöön – myös Suomen tulisi edistää asiaa pikaisesti. Velvoittamalla Suomessa toimivat globaalit palvelut rahoittamaan suomalaisia sisältöjä […]

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.