Uutiset / 17.09.2013

Free-yrittäjäkurssi Journalistiliitossa

Osallistujat pääsevät tekemään töitä menestyksensä eteen. Kurssin aikana kirjoitat itsellesi suunnitelman, jonka avulla voit saada paremman toimeentulon omasta ammatistasi.

 
Sinua koskevia valmiita vastauksia ei ole olemassa. Joudut siis kysymään, miettimään ja vastaamaan.
 
Infossa kurssista kertovat vetäjät Juha Lappalainen ja Pekka Laakso, Free-yhdistyksen asiamies Anna Kähkönen ja työehtoasiamies Jussi Salokangas Journalistiliitosta. Liitto tarjoaa kahvit.
 
Viisi iltaa:
 
7.10. Palkkatyön turva vai freen vapaus (15.00–19.00)
21.10. Median murros – Journalismin muutos (15.00–19.00)
4.11. Myyntityötä kaiken aikaa (15.00–19.00)
18.11. Hinnoittelu ja oman talouden arviointi (15.00–19.00)
7.11. Neuvottelut ja sopimukset (15.00–19.00)
 
Kurssipaikka Journalistiliitto, neuvotteluhuone. Kurssin sisältö on suunniteltu yhteistyössä Journalistiliiton kanssa.
 
Kurssille mahtuu enintään 20 osallistujaa. 
 
Hinta osallistujalle 40 euroa kurssi-illalta. Yhteensä 200 euroa.
 

Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.