Uutiset / 25.10.2013

Elokuva-ja tv tuotannon sopimus jatkuu lokakuun loppuun

 

 

Elokuva- ja televisiotuotannon työehtosopimuksen osapuolet, Palvelualojen työnantajat PALTA ry työnantajapuolella ja Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Teme sekä Suomen Journalistiliitto työntekijäpuolella, ovat sopineet vuoden mittaisesta jatkoajasta työehtosopimukselle. Vaikka palkankorotus toteutetaan Työllisyys- ja kasvusopimuksen ensimmäisen sopimusvuoden suuruisena, on sopimus kuitenkin jätetty tietoisesti työllisyys- ja kasvusopimuksen ulkopuolelle.

 

Ratkaisun taustalla on päätös aloittaa työehtosopimuksen kehitystyö. Tarkoituksena on uudistaa työehtosopimusta vastaamaan paremmin tuotannoissa tehtävää työtä ja siten saada erityisesti TV-tuotantoyhtiöitä laajemmin liittymään työehtosopimuksen piiriin. Samalla arvioidaan miltä osin elokuva- ja TV-työn ehdot voivat poiketa toisistaan. Työryhmätyöskentelyyn pyydetään mukaan nykyisten järjestäytyneiden elokuva- ja tv-tuottajien lisäksi SATU ry ja sen jäseninä olevia järjestäytymättömiä TV-tuotantoyhtiöitä. Tavoitteena on saada työ valmiiksi 30.4.2014 mennessä.

 

Alan järjestöt ovat tyytyväisiä riippumattomien tv-tuotantoyhtiöiden kiinnostuksesta osallistua työehtosopimuksen kehittämiseen.


Katso myös

Kaikki uutiset

Jäsenet näkyvät liiton kampanjassa: ”Puolustamme sinun oikeuttasi tietää”

Kampanjan tavoitteena on nostaa journalistien ja journalististen ammattien arvostusta sekä jäsenten että suuren yleisön silmissä. 

Liiton puheenjohtajaehdokkaat tentissä 4.3.

Jäsenet voivat kysyä ehdokkailta suorassa lähetyksessä. Puheenjohtaja valitaan 14.3.

Journalistien kokema uhkailu, häirintä ja painostus on työturvallisuuskysymys

Työnantajan keinot puuttua häirintään ovat rajalliset, mutta häirinnän kohteeksi joutumista ja siihen liittyviä haittoja voidaan minimoida. Myös vertaistuki on tärkeää.