Uutiset / 31.01.2025

Ehdota nyt Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Liitto jakaa vuosittain Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnot ansioituneille jäsenilleen. Osana Työyhteisöpalkintoa voidaan jakaa myös Vuoden tulokas -palkinto. Nyt on aika ehdottaa palkittavaa liiton jäsentä.

Journalistiliiton valtuuston kokouksessa 22.–23.5. jaetaan vuoden 2024 Järjestötekopalkinto sekä Työyhteisötekijäpalkinto. Esityksiä palkittaviksi voivat tehdä liiton jäsenyhdistykset, osastot ja yksittäiset jäsenet. Palkinnoista päättää liiton hallitus.

Viimeinen esitysten jättöpäivä on perjantai 14.3. Esitykset lähetetään osoitteeseen kira.narhi (at) journalistiliitto.fi (korvaa at @-merkillä).

Ehdotusten hyviin perusteluihin kannattaa panostaa. Vuosittain jätetään esityksiä, joissa on vain palkittavan nimi ja pari lausetta. Tarkat perustelut ovat tarpeen, sillä palkinnon myöntäjät eivät välttämättä tunne esitettäviä henkilöitä tai heidän ansioitaan.

Järjestötekopalkinto

Liiton hallitus voi myöntää tunnustuspalkinnon vuosittain yhdelle tai useammalle liiton jäsenelle erityisen ansiokkaasta järjestöteosta.

Palkinnon saajina voi olla useampia samassa yhteydessä ansioituneita jäseniä.

Kokonaisharkinnan perusteella palkinto voidaan myöntää myös pitkän uran aikana tehdyistä useista järjestöteoista.

Lisäksi voidaan jakaa kunniamainintoja.

Työyhteisötekijäpalkinto

Liiton hallitus voi myöntää tunnustuspalkinnon yhdelle tai useammalle

– luottamushenkilölle ansiokkaasta luottamushenkilötyöstä ja/tai

– työsuojeluvaltuutetulle työhyvinvoinnin edistämisestä ja/tai

– osastoaktiiveille, työntekijöiden tai työnantajan edustajille, jos he ovat yhdessä saaneet kehitystä aikaiseksi

Tietoa palkinnoista myös täällä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.

Katso vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Työn ei kuulu valua vapaa-ajalle ja odotusten määräaikaisia kesureita ja harkkareita kohtaan ei tule olla kohtuuttomia.