Uutiset / 20.09.2017

Apurahaa tarjolla Brysselin-matkaan 7.–9.11.2017

Euroopan parlamentin järjestämän toimittajamatkan teemana on EU:n energiapolitiikka. Matkaohjelma koostuu EU:n energiapolitiikkaa ja alan ajankohtaisia lakihankkeita käsittelevästä kansainvälisestä seminaarista, tapaamisista Euroopan parlamentin jäsenten kanssa, ja tutustumisesta Euroopan parlamentin toimintaan ja EU-päätöksentekoon. Lisäksi matkan aikana tutustutaan parlamentin tarjoamiin lehdistöpalveluihin, mukaan lukien maksuttomiin toimittajien käytettävissä oleviin audiovisuaalisiin palveluihin, joten matka soveltuu myös av- ja onlinetoimittajille. Brysselin opintomatkaan parlamentti myöntää matka-apurahan, joka kattaa matkakulut ja majoituksen. Toimittajat voivat halutessaan osallistua toimittajamatkalle myös median omalla kustannuksella. Lyhyt vapaamuotoinen hakemus tulisi lähettää sähköpostitse osoitteella ephelsinki@europarl.europa.eu viimeistään maanantaina 2. lokakuuta 2017. Kirjaa hakemukseesi: - yhteystiedot: nimi, media/freelance, osoite, puhelinnumero, sähköposti - perustelut, miksi juuri sinun pitäisi päästä perehtymään EU-asioihin - jos olet freelance-toimittaja, kerro mille medialle työskentelet - kerro myös, oletko aiemmin ollut tutustumassa parlamenttiin (tai muihin EU-toimielimiin) Brysselissä tai Strasbourgissa. Lisätietoja: Niina Saloranta, puh. 09 - 6220 4521, gsm 040 720 5025 niina.saloranta@europarl.europa.eu   LÄHDE: Euroopan parlamentin Suomen tiedotustoimisto

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.