Uutiset / 01.09.2021

Afganistanilaisia journalisteja turvaan Suomeen, Journalistiliitto auttaa

Afganistanilaisia journalisteja lapsineen on saatu turvaan Suomeen. Journalistiliitto majoittaa heidät väliaikaisesti omistamiinsa asuntoihin. Saapuneiden tarkkaa määrää tai reittiä ei turvallisuussyistä voida tässä vaiheessa kertoa. ”Afganistanilaiset toimittajat ja fikserit ovat auttaneet suomalaisia saamaan tietoa alueelta. Nyt on meidän vuoromme auttaa”, sanoo Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. Kansainvälinen journalistiliitto IFJ pyrkii saamaan afganistanilaisia toimittajia turvaan eri järjestöjen avulla. Suomen journalistiliitto on mukana avustustyössä. ”Toimimme kansainvälisen journalistiliiton kautta. Yksittäisillä liitoilla ei ole kovin suuria mahdollisuuksia saada journalisteja ulos maasta, mutta kansainvälinen järjestö pystyy neuvottelemaan eri maiden, järjestöjen ja poliitikkojen kanssa”, Aho sanoo. IFJ sai kahden viikon aikana yli 2 000 avunpyyntöä journalisteilta Afganistanissa. Yhdysvaltalainen The Committee to Protect Journalists sai pahimmillaan 400–500 hätäviestiä päivässä. Aho painottaa, että journalisteja pyritään edelleen saamaan turvaan eri reittejä. ”Homma ei ole ohi. Kansainvälisen yhteisön tulee jatkaa evakuointeja. Samaan aikaan on työskenneltävä sen eteen, että olot saadaan mahdollisimman nopeasti vakautettua siten, että sekä paikalliset että ulkomaalaiset journalistit pystyvät työskentelemään maassa”, Aho sanoo. Toistaiseksi on pyrittävä saamaan journalistit turvaan. ”Journalistin ammatti on Afganistanissa tällä hetkellä hengenvaarallinen. Suurimmassa vaarassa ovat journalistinaiset, mutta jokainen mediassa työskennellyt saattaa olla vakavan uhan alla.” Suomen Journalistiliitto on runsaan kahden viikon ajan seurannut tiiviisti tapahtumia Afganistanissa ja pitänyt jatkuvaa yhteyttä ulkoministeriöön. ”Olemme välittäneet ulkoministeriöön ja IFJ:lle avunpyyntöjä yli sadalta evakuointilennoille pyrkivältä afgaanijournalistilta”, kertoo liiton puheenjohtaja Hanne Aho.

Katso myös

Kaikki uutiset

Ehdota nyt Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Ehdotusten hyviin perusteluihin kannattaa panostaa.

Heini Hietikko määräaikaiseksi juristiksi freelancerien ja kustannustoimittajien edunvalvontaan

Hietikko aloittaa maaliskuun alussa. Hän on aiemmin työskennellyt Tehyssä ja OAJ:ssä.

Kehitysjournalismin palkinto Tommi Niemiselle ja Sami Kerolle Helsingin Sanomien artikkelista “Maapallon mahtavin vaalisirkus”

Kunniamaininta myönnetään Maailman Kuvalehdelle ansiokkaasta globaalista journalismista. Lehden nähdään vahvistavan sananvapauden ja demokratian toteutumista monipuolisella aihekirjolla sekä yhteiskunnallista keskustelua rikastuttavilla näkökulmilla.