Uutiset / 12.03.2020

Turvalta ohjeet koronasta ja jäsenvakuutuksesta

Journalistiliiton jäsenvakuutuksista vastaava Vakuutusyhtiö Turva on koonnut verkkosivuille tärkeimmät perustiedot koronaviruksesta, matkustajavakuutuksesta ja matkustamisesta asiakkaillemme. Sivua päivitetään tilanteen kehittyessä. Turvan verkkosivuilla palvelee chat, joka on auki myös lauantaisin. Turvaan voi myös soittaa numeroon 01019 5110 (ma-pe 8-18). Tietoa Journalistiliiton jäsenvakuutuksista löytyy täältä. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL seuraa ja arvioi tilannetta Euroopan tautivirasto ECDC:n ja Maailman terveysjärjestö WHO:n kanssa. THL päivittää tietoa nettisivuilleen.

Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: EU-rahoituksen leikkaaminen kurjistaa media- sekä elokuva- ja tv-alaa

Eurooppalaiset media- ja kulttuurijärjestöt ovat huolissaan EU-tasoisen rahoituksen leikkausuhasta. Suomen Journalistiliitto on liittynyt mukaan järjestöjen yhteiseen kannanottoon, joka on luovutettu Euroopan neuvostolle.

Kysyimme sadalta mediapäättäjältä: Kaksi lupasi nostaa freen palkkioita

”Freelle kuuluu samanlainen korotus kuin median vakituiselle työntekijälle. Tulemme jatkossakin muistuttamaan palkkioiden korottamisesta vastaavasti. Edelleen pyrimme myös sopimaan lehtien kanssa palkkioiden korotuksista ja muista ehdoista”, sanoo edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Sisäpiiritietoja ei pidä piilottaa hallinnollisen taakan varjolla

Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen esitystä sijoituspalvelulain muuttamiseksi. Hallitus haluaa kumota sijoituspalveluyritysten velvollisuuden ylläpitää sisäpiirirekisteriä sekä sijoituspalveluyritysten sisäpiiriläisten velvollisuuden tehdä sisäpiiri-ilmoituksia. Esitystä perustellaan hallinnollisen taakan keventämisellä. Ammattiliitto Pro ja Journalistiliitto eivät perusteluja niele.