Uutiset / 31.05.2018

Toimittajamurhan lavastaminen hämmentää

Venäläisen toimittaja Arkadi Babtshenkon murha paljastui Ukrainan turvallisuuspalvelun lavastukseksi. Kollegojen ja journalistijärjestöjen surunvalittelut sosiaalisessa mediassa vaihtuivat ällistykseksi ja närkästykseksi. Euroopan Journalistiliitto EFJ tuomitsi tuoreeltaan valemurhan ja yleisen mielipiteen manipulaation. Tunnettu venäläinen toimittaja Andrei Soldatov twiittasi mielipiteenään että raja on ylitetty. "Olen iloinen, että hän on hengissä, mutta hän on heikentänyt journalistien ja median uskottavuutta." Kansainvälinen toimittajat ilman rajoja esitti pääsihteerinsä viestissä syvimmän närkästyksensä Ukrainan tiedustelupalvelujen paljastuneen manipuloinnin johdosta. "Tämä on uusi askel informaatiosodankäynnissä. Valtioiden harjoittama faktoilla pelaaminen on aina hyvin vaarallista, etenkin jos toimittajia käytetään valetarinoissa." Yhdysvaltalainen CPJ esittää listan kysymyksiä, joihin tarvitaan selvennystä ennen lopullisen mielipiteen muodostamista asiasta. "Me tiedämme vielä liian vähän", sanoo Suomen Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. "On hienoa, että Babtshenko on hengissä ja ymmärrämme että hän itse sanoo, ettei ollut muuta keinoa. Siitä huolimatta Ukrainan viranomaisten toiminta heikentää journalistien ja journalismin uskottavuutta ja vie pohjaa pois äärimäisen tärkeältä kampanjalta journalistimurhien ehkäisemiseksi." Lue lisää reaktioista suomalaisessa mediassa:

Katso myös

Kaikki uutiset

Voit nyt lisätä pressikorttiin kuvasi

Sähköinen pressikortti löytyy Journalistiliiton jäsenten mobiilisovelluksesta. Sovellus uudistui kesän aikana. Löydät sovelluksesta helpommin esimerkiksi jäsenetusi.

Media-ala vetoaa pelastustoimen ensitiedotteiden palauttamiseksi

Medialiitto, Journalistiliitto ja Yle korostavat yhdessä, että kyse on kansalaisille tärkeän luotettavan tiedonsaannin turvaamisesta. Kansalaisten tiedonsaanti poikkeustilanteista ei voi olla kiinni siitä, ehtiikö tai haluaako kulloinkin vuorossa oleva virkahenkilö tiedottaa.

Pohjoismaiden journalistiliitot: Syvä huoli Islannin uutismedian ja journalismin heikentymisestä

Toimitukset ovat olleet taloudellisen paineen alla jo vuosien ajan samalla, kun mainostulot ovat siirtyneet globaaleille teknologiayhtiöille. Islannin pienet mediamarkkinat ovat erityisen haavoittuvaisia taloudellisille ja teknologisille muutoksille.