Uutiset / 31.05.2018

Toimittajamurhan lavastaminen hämmentää

Venäläisen toimittaja Arkadi Babtshenkon murha paljastui Ukrainan turvallisuuspalvelun lavastukseksi. Kollegojen ja journalistijärjestöjen surunvalittelut sosiaalisessa mediassa vaihtuivat ällistykseksi ja närkästykseksi. Euroopan Journalistiliitto EFJ tuomitsi tuoreeltaan valemurhan ja yleisen mielipiteen manipulaation. Tunnettu venäläinen toimittaja Andrei Soldatov twiittasi mielipiteenään että raja on ylitetty. "Olen iloinen, että hän on hengissä, mutta hän on heikentänyt journalistien ja median uskottavuutta." Kansainvälinen toimittajat ilman rajoja esitti pääsihteerinsä viestissä syvimmän närkästyksensä Ukrainan tiedustelupalvelujen paljastuneen manipuloinnin johdosta. "Tämä on uusi askel informaatiosodankäynnissä. Valtioiden harjoittama faktoilla pelaaminen on aina hyvin vaarallista, etenkin jos toimittajia käytetään valetarinoissa." Yhdysvaltalainen CPJ esittää listan kysymyksiä, joihin tarvitaan selvennystä ennen lopullisen mielipiteen muodostamista asiasta. "Me tiedämme vielä liian vähän", sanoo Suomen Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho. "On hienoa, että Babtshenko on hengissä ja ymmärrämme että hän itse sanoo, ettei ollut muuta keinoa. Siitä huolimatta Ukrainan viranomaisten toiminta heikentää journalistien ja journalismin uskottavuutta ja vie pohjaa pois äärimäisen tärkeältä kampanjalta journalistimurhien ehkäisemiseksi." Lue lisää reaktioista suomalaisessa mediassa:

Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto pohtii eläkeläisjäsenmaksun nostamista vähimmäismaksun tasolle

Maksun korottamisesta päättää liiton valtuusto. Sitä ennen siihen saavat ottaa kantaa liiton jäsenyhdistykset.

Kaipaatko virkistystä? Hae stipendiä!

Journalistiliiton jäsenten virkistysstipendit ovat haettavissa syys-lokakuussa. Stipendi oikeuttaa viikon maksuttomaan oleskeluun Vierumäen lomatalossa. Voit hakea myös 500 euron arvoista stipendiä, jonka voi käyttää Lomarenkaan valikoimasta löytyvän kohteen majoituskuluihin.

Lokakuussa liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena lokakuun alusta alkaen tulee palkankorotuksia lehdistöön sekä elokuva- ja televisiotuotantoalalle.